Close
  • Ana
  • /
  • Oyun Oynamak
  • /
  • Sony'nin gelen PlayStation 5 yeniden tasarımı, PS5 Pro hakkında ne ortaya koyuyor?

Sony'nin gelen PlayStation 5 yeniden tasarımı, PS5 Pro hakkında ne ortaya koyuyor?

Sony'nin sahip olduğu fikriPS5 Prokonsol planlarında ilk kez geçen yıl Aralık ayında Pingtwitter tarafından rapor edildi ve resmi bir Sony Interactive patenti, yalnızca bir grafik kartıyla değil iki grafik kartıyla gelen yeni bir oyun konsolunu açıklıyor.

PS5 Pro ile2grafik kartları neredeyse kesinlikle Microsoft'un en güçlü konsol tacını talep ederdi.Xbox Serisi X, sadık Sony PlayStation 5 oyuncularına harika yeni nesile güç verecek mükemmel bir yeni amiral gemisi sunmanın yanı sıraPS5 oyunlarıdaha da büyük bir sadakat düzeyinde.

Sony'nin gelenlerini girinPS5 yeniden tasarımıdevam eden sorunları ele almak için gelecek yıl iniş yaptığı bildiriliyorPS5 stokuoyuncuları rahatsız eden sorunlar. Sony CFO'su Hiroki Totoki'nin bahsettiği yeniden tasarım, görünüşe göre Sony olduğu için gerçekleşiyor.Gerçektenyarı iletken sıkıntısı nedeniyle konsolları fiilen yapmak açısından PS5'e olan talebi karşılamak için mücadele ediyor. Gerekli yarı iletkenler olmadan Sony, 7nm AMD çip üzerinde sistem (SoC) gibi PS5'e güç veren teknolojiyi yapamaz.

Bununla birlikte, PS5'in iç kısımlarını, TSMC'nin N7 7nm süreci yerine N6 6nm sürecini kullanacak şekilde yeniden tasarlayarak, daha iyi bir bileşen verimi elde edebilir.veüretim döngülerini kısaltın. Layman'ın terimleriyle, Sony, bazı yorumcuların erken olarak pazarlanabileceğini belirttiği yeniden tasarlanmış PS5 konsolunu yapabilecek.PS5 İnce, çok daha hızlı ve daha büyük hacimde.


Yine de, Sony'nin bu yeniden tasarlanmış PS5 için 6nm sürecine geçmeye hazır göründüğü haberinden ilginç bir ayrıntı, Sony'nin TSMC'nin çok daha fazla güç ve verimlilik sunan N5 5nm sürecine geçmeyi düşünmesi, ancak maliyetler nedeniyle buna karşı karar vermesi. o kadar yüksekti ki, firma dahil etmek için PlayStation 5 konsolunun maliyetini yükseltmek zorunda kalacaktı.

Bu nedenle, şimdi 2022'de 6nm teknolojisini kullanacak yeniden tasarlanmış bir PS5 çıkışına doğru ilerliyor gibi görünüyoruz ve bu gerçekleşirse, Sony'ye en azından benim için bir sonraki adım açık: 5nm teknolojisine dayalı PS5 Pro tasarlamak .


Bu, zamanlama ve oyunculara sunulan deneyim açısından anlamlıdır. İşte neden.

İlk olarak, 5nm çok pahalı ikenşimdiSony'nin şu anda yapabileceği son şey olarak, PS5 Pro piyasaya çıktığında amiral gemisi konsolunun maliyetini artırmak olduğunu düşünmesi gerekir ki bu, Sony'nin PS4 nesli ile aynı sürüm programını takip etmesi halinde muhtemelen 2023 olacaktır ( PS4 Pro, PS4'ten tam olarak üç yıl sonra çıktı, yani 2020'de bir PS5 = 2023'te bir PS5 Pro), muhtemelen öyle olacak. 5nm'nin maliyeti düşecek ve bu, Sony'nin PS5 Pro'yu bu fiyata piyasaya sürmesine izin verecek.yapmazşimdi PS5'in fiyatını aş.


Ve ikinci olarak (ve muhtemelen daha da önemlisi), 5nm teknolojisi, konsolun 'Pro' oyun performansının kilidini açmak için mükemmel olurdu. 5nm SoC ve iki grafik kartıyla donatılmış bir PS5 Pro (yükseltilmiş bir GPU sistemi daha olası görünse de) oyuncuların hayallerini süsleyecek ve konsolun PS5 ve PS5 Slim karşısında öne çıkmasına gerçekten yardımcı olacaktır. yanı sıra Microsoft Xbox Series X veXbox Serisi Sher ikisi de 7nm teknolojisi ile güçlendirilmiştir.

PS5 kutusunun üzerinde '8K' var ve bu kesinlikle doğru olsa da PS5'in HDMI 2.1 üzerinden 60 fps'de 8K çözünürlük üretebilmesi ve bu sayede Netflix ve Disney gibi akış hizmetlerinden gelecek 8K içeriği görüntülemesine izin vermesi açısından kesinlikle doğru. Artı, grafik olarak iddiasız bağımsız oyunların yanı sıra oyuncularalışkanlıkÜzerinde 8K 60 fps'de çalışan Horizon Forbidden West gibi yeni AAA oyunlarına sahip olacaksınız. PS5'teki donanım etkileyici olsa da bunu yapamaz.

Bununla birlikte, yukarıda ayrıntıları verilen bir PS5 Pro, donanımın 8K hayalini kovalamasına gerçekten yardımcı olacaktır.

Burada, Pingtwitter'te, Sony'nin gelecek yıl PS5'in gerçek fiziksel tasarımını gerçekten değiştirip değiştirmeyeceğinden emin değiliz ve Nintendo'nun yaptığı şeyi yapabilir.Nintendo Anahtarıve aynı tasarıma sahip farklı dahili bileşenlere sahip sistemin yeni bir sürümünü yayınlayın. Bu daha sonra onları 2023'te yeniden tasarlanan 2022 konsolu ile aynı teknolojiyi sunacak, ancak farklı bir dış tasarıma sahip bir PS5 Slim'i ve aynı yıl içinde Sony ile tam modeli takip edecek bir PS5 Pro'yu piyasaya sürmeye bırakacaktı. son nesil takip etti.


Veya PS5 satışları inanılmaz derecede güçlü olmaya devam ederse, Japon firma PS5 Pro'nun çıkışını 2024'e bile geri çekebilir - o kadar çok faktöre bağlı ki, şu anda hiçbir görüşümüz yok.

Bununla birlikte, net olan şey, Sony'nin PS5 konsollarının tasarımını (en azından dahili olarak) değiştirme fikri konusunda çok rahat göründüğü ve bu, yalnızca bir kez daha bir orta ile takip etme fikrine eğilmelerine yardımcı olabilir. -gen Pro konsolu.