Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Sıcak yoga için en iyi mat nedir? Ne aramanız gerektiğine dair en iyi ipuçları

Sıcak yoga için en iyi mat nedir? Ne aramanız gerektiğine dair en iyi ipuçları

Sıcak yoga için en iyi matı mı arıyorsunuz? Yardım etmek için buradayız. Bir yoga matı seçmeye gelince, seçenekler görünüşte sonsuzdur. Plastik PVC paspaslar, çevre dostu doğal kauçuk paspaslar, mantar paspaslar ve poliüretan üst katmana sahip paspaslar bulunmaktadır. Ancak bazı paspaslar sıcak yoga için diğerlerinden daha iyi olacaktır.

bizimen iyi yoga matlarırehber, sıcak yoga da dahil olmak üzere her tür uygulama için bir dizi seçki bulacaksınız. Alternatif olarak, sıcak yoga için en iyi matta nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve satın aldığınız ürünü pek çok uygulama için nasıl çekici ve hoş kokulu tutacağınıza dair bazı yönergeler için okumaya devam edin.

Sıcak bir yoga matında nelere dikkat etmeliyim?

Matınızın yapıldığı malzemenin türü, sıcak bir yoga dersi sırasındaki deneyiminizi büyük ölçüde etkileyecektir. 'Yanlış' materyali seçmek, çok hayal kırıklığı yaratan ve oldukça sinir bozucu bir yoga deneyimine yol açacaktır. Sıcak yoga normalde makul miktarda terleme içerir, bu yüzden bunu en iyi matı bulmak için odak noktası yapalım. Örneğin, aşağı doğru bir köpek veya bir savaşçı pozu tutarken yoga matının malzemesinin her yerde kaymamızı ve kaymamızı engellemesini istiyoruz. Tabii ki, sıcak yoga çok fazla ter içeriyorsa, aynı zamanda çok fazla temizlik gerektirecektir. Paspasın malzemesi her dersten sonra kolay temizlenebilir olmalıdır.

Sıcak bir yoga matı için en iyi malzeme hangisidir?

Bir numaralı ipucumuz, yoga matlarının yapıldığı malzeme türlerini okumaktır. Bu, bilinçli bir seçim yapmanızı ve satın aldığınızdan pişman olmamanızı sağlayacaktır. Buradaki renklere ve tasarımlara aldanmayın, ancak satın almadan önce ayrıntılara bakın ve bir matın tutuşu hakkındaki yorumları okuyun.


Bizim seçimimiz bir yoga matına gitmek olacaktır.poliüretan üst katmançünkü en iyi tutuşu sağlarlar ve nihayetinde size en iyi deneyimi verecek olan budur. Bu paspaslar inanılmaz derecede kaymazdır ve terleseniz bile size en iyi tutuşu sağlar.çok güzelsinsıcak yoga sınıfında.

Bu üst katmanın altında doğal bir kauçuk paspas bulunur, bu da onları nispeten gezegen dostu yapar, ancak bu büyük bir endişeyse, tipik plastik poliüretan katmana eko-alternatif bir alternatif de seçebilirsiniz (şu anda 1 numaralı yoga matımızda bulunan gibi). an, Liforme yoga matı). Bunlar tutuş açısından da aynı derecede etkili olabilir ve ömrünün sonuna geldiğinde tüm matınızın biyolojik olarak parçalanabilir olduğu anlamına gelir.


En iyi yoga matı: Lifeorme yoga matı

Poliüretan üst katmana sahip kauçuk paspaslar – burada gösterilen Lifeorme gibi – en iyi tutuşu sağlar


(İmaj kredisi: Lifeorme)

Bir dezavantajı, nemin bu tür paspaslar için iyi olmamasıdır. Gözeneklidirler, bu nedenle su ve ter onları lekeleyebilir. Çok terliyorsanız, tercihimiz birplastik PVC hasır. Çevre dostu olmasalar da, ne yazık ki size en iyi sıcak yoga deneyimini yaşatabilirler ve temizlemesi çok kolaydır.

Deneyimlerimize göre, poliüretan üst katmana sahip kauçuk bir paspas kadar kavrayıcı olmasalar da, yine de üzerinde çalışmak için iyi bir yüzey sağlarlar (biraz terleseniz bile). Ayrıca 'kapalı hücre yapıları' olmalarının da büyük yararı vardır, yani suyu emmezler. Sonuç olarak, etkili bir şekilde temizlemeleri çok daha kolaydır: Nem daha fazla batmadan onları istediğiniz zaman ve istediğiniz zaman silebilirsiniz ve bunu yapmak uzun vadede kaymazlıklarını etkilemez (PVC Kullandığımız paspasların hepsi 8 yıl sonra hala sıkıntılı!).

Dikkate alınması gereken bir başka iyi çevre dostu alternatif,mantar mat. Bunlar ıslakken bile şaşırtıcı derecede güçlü tutuş sağlar. Mantar ayrıca doğal olarak anti-mikrobiyal ve suya dayanıklıdır - denediğimiz matın üzerinde yüzeyde ter izleri bulduk.

Sonunda elimizdedoğal kauçuk paspaslar. Bunlar çevre dostudur ve yeterli kaymazlık özellikleri sunar. Bununla birlikte, zamanla, ellerinizle ve ayaklarınızla tekrar tekrar temas, paspas üzerindeki belirli noktaları yavaş yavaş aşındıracaktır. Bu mutlaka ter nedeniyle artmaz, ancak genel olarak kauçuk paspaslarla ilgili bir sorundur. Onlar büyük bir silgi! Artı tarafta olmasına rağmen, üst yüzey zamanla etkili bir şekilde kaldırıldığından, ağır temizlemeye ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir.


Matınızı temiz tutun

Sıcak yoga dersiniz sırasında çok terleyecekseniz, kolayca temiz tutabileceğiniz bir mat aramak ve üzerine eğilmek mantıklı görünüyor.yoga matınızı nasıl temizlersiniz. PVC paspaslar temizlemesi en kolay olanlardır ve çamaşır makinesine bile yerleştirilebilirler! Paspasın kaymaz özelliklerini etkilemeden çok su alabilirler ve taze kokmaları için yağ spreyleri kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, doğal kauçuk paspaslar ve poliüretan üst katmana sahip olanlar (eko veya başka türlü) derin temizliğe biraz daha duyarlıdır. Çamaşır makinesine yerleştirilemezler. Bunun yerine yumuşak, sabunlu su spreyi ve havlu kullanarak temiz tutabilirsiniz. Paspası püskürtün (hatırladığınız gibi ıslanmaz, gözeneklidir) ve bir havluyla nazikçe silin. Bu paspasları, özellikle de doğal kauçuk paspasları, bu titiz temizliğe dayanacak şekilde üretilmediği için ovmaktan kaçının. Leke bırakabilecekleri veya kaymazlık özelliklerine müdahale edebilecekleri için bu paspaslarda da ev yapımı yağ spreyleri kullanmaktan kaçının.

Mantar paspaslar doğal olarak anti bakteriyeldir ve kendi kendini temizler, bu nedenle teorik olarak sıcak bir yoga dersinden sonra temizlenmesi gerekmez. Ayrıca kokuları da iterler, bu nedenle bu paspaslardan kötü kokular kaçmamalıdır.

en iyi sıcak yoga matı

(İmaj kredisi: Unsplash'ta Alex Shaw)

Sıcak yoga için yoga havlusu denemeye değer mi?

Diğer bir seçenek de bir yoga havlusu kullanmaktır (en iyi seçimlerimizien iyi yoga havlusurehberlik etmek). Bunlar, özellikle pahalı bir sayıya yatırım yapıyorsanız, matınızı taze tutmanıza ve terin aşınmasını ve yıpranmasını önlemeye yardımcı olabilir. Akılda tutulması gereken bir şey, paspasın kendisi kadar kavrayıcı olmadıklarıdır, bu nedenle kendi uygulamanız için tutuş mu yoksa taze, kokulu bir paspas mı daha önemli olduğunu belirlemeniz gerekebilir.

Sıcak yoga için pahalı matlar daha mı iyi?

Ucuz bir mat satın almanın ve en iyisini ummanın cazip olduğunu biliyoruz, ancak 'yanlış' matı satın almak, sıcak yoga deneyiminizi değiştirebilirken, sorun yoga değil mat olabilir.

Ucuz bir paspas alırsanız, uzun ömürlü olma olasılığı daha düşüktür (bu her zaman böyle olmasa da, kullandığımız en iyi paspaslardan bazıları ucuzdu). Ancak, sıcak yoganın daha az kalıcı olmasının nedeni üç nedenden biri olabilir; malzeme gerekli tutuşu sağlamaz, malzeme ağır aşınma ve yıpranma ve/veya aşırı nemden parçalanır veya uygulamanız sırasında bir hayal kırıklığı olduğu için ondan kurtulursunuz. Yoga matlarıyla ilgili fiyat etiketi, genellikle uzun vadeli bir yatırım olarak performans gösterme yeteneklerinin bir göstergesidir. Tavsiyemiz, hangi malzemenin en iyi olacağını anlamanın yanı sıra fiyatı bir rehber olarak kullanmaktır.sensıcak yoga için.