Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • WhatsApp güncellemesi, yalnızca bir cihazda metin yazabilme sorununu çözecek

WhatsApp güncellemesi, yalnızca bir cihazda metin yazabilme sorununu çözecek

WhatsApp, hizmete bağlanmak ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için çeşitli kendi cihazlarını kullanmak isteyen birçok kullanıcıya fayda sağlayacak, çalışma biçiminde büyük bir değişiklik yapmayı düşünüyor. Basitçe söylemek gerekirse, şirket tek bir cihaza (telefonunuz) olan bağımlılığı ortadan kaldırmak ve bir iPad, bilgisayar veya ikinci telefonda sohbet etmenize izin vermek istiyor.

Şimdiye kadarki sorun, WhatsApp hesaplarının tek bir cihaza bağlı olmasıdır. Telefonunuzu değiştirirseniz, o cihazı değiştirmeniz gerekir ve eski telefon artık mesajlarınıza erişemez.

Facebook'ta WhatsApp'ın başkanı Will Cathcart, bir Twitter gönderisinde, şirketin bir süredir bu plan üzerinde çalıştığını ve çoklu cihaz özelliğinin masaüstü veya web uygulamalarını kullanan herkes için deneyimi çok daha iyi hale getireceğini açıkladı. Tweet'i, bu yeni ilerlemenin tamamlanmış bir anlaşma olduğunu onaylıyor gibi görünüyor, ancak başlangıçta bu, sayısız yeni cihaz eklemenize izin vermek yerine WhatsApp'ın web veya masaüstü sürümleriyle sınırlı olacak.

Birden fazla cihazın hizmete erişmesine izin vermenin temel sorunlarından biri, uçtan uca şifrelemedir. Bu, telefon ile WhatsApp arasında paylaşılan ve mesajlarınızı güvenli ve üçüncü şahıslar tarafından okunamaz hale getiren bir anahtardır. Fazladan cihazların erişimine izin vermek için WhatsApp'ın şifreleme anahtarınızı her biriyle paylaşması gerekir. Bu, bazı teknik zorluklar sunar, ancak açıkça üstesinden gelinemez olanlar değildir.


Geçerli geçici çözüm, web için WhatsApp'ın veya masaüstü uygulamasının telefonunuzdan veri alıp yansıtmasıdır. Telefonunuzun gücü biterse, önceki mesajlar görünmeye devam etse de artık sohbet edemezsiniz. Farklı bir sisteme geçmek, iPad'inizin iPhone'unuzla aynı hesaba bağlanmasına izin vererek bunu değiştirir.

göreBBC makalesi, WhatsApp'ı birden fazla cihazda kullanmanın sırrı, bir hesaba bağlı şifreleme anahtarlarının kaydını tutacak bir kimlik anahtarına sahip olmaktır. WhatsApp bunları bulutta saklamaz, ancak yine de mesaj senkronizasyonu sunar, böylece hangi cihazda olursanız olun her zaman tam sohbet geçmişini görürsünüz.