Close
 • Ana
 • /
 • Sağlık
 • /
 • D vitamini takviyeleri nereden alınır: kilit altında sağlıklı kalın

D vitamini takviyeleri nereden alınır: kilit altında sağlıklı kalın

D vitamininin koronavirüs kapma riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğine dair yeni kanıtlar ortaya çıkıyor. D vitamini kemiklerinizi sağlıklı tutmanın anahtarıdır ve aynı zamanda bağışıklık sisteminize de yardımcı olduğu anlaşılmaktadır, ancak yeni araştırmalar bunun Covid-19 ile mücadelede de anahtar olabileceğini öne sürüyor.


İnsanlarda D vitamini çoğu, doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan gelir. Genellikle, çoğu insan günlük rutinlerimizde D vitamini seviyelerimizi sağlıklı tutmak için yeterince güneş ışığı alır. Çoğumuz her zamankinden daha fazla burada kaldığımız için, birçok sağlık kuruluşu kilitlenme sırasında insanlara D vitamini takviyesi almalarını tavsiye ediyor (satın alınabilecek en iyi yerler için okumaya devam edin).

 • İşteyüz maskeleri nereden alınır
 • Nezle aşısı nereden alabilirim?

Bununla birlikte, D vitamininin salgın sırasında sağlıklı kalmakla daha doğrudan bir bağlantısı olabilir. BirAnglia Ruskin Üniversitesi'nden eğitimCambridge, D vitamini seviyeleri düşük olan Avrupa ülkelerinin de daha fazla Covid-19 ölümü kaydettiğini gösterdi. Ciltte daha yüksek melanin seviyeleri vücudun daha az D vitamini ürettiği anlamına geldiği için, bir bağlantı, koyu tenli azınlık etnik grupların virüsten orantısız bir şekilde etkilendiğini açıklayabilir.

Nisan ayından bu yana, Public Health England (PHE)önerileninsanlar her gün 10 mikrogram D vitamini alır. 3 Haziran'da İskoç hükümetiözellikle tavsiyeDaha koyu tenli BAME grupları için D vitamini takviyeleri, hamile veya emziren herkes ve 5 yaşın altındakiler veya 64 yaşın üzerindekiler dahil olmak üzere D vitamini eksikliği riski taşıyan diğer grupların yanı sıra.

 • Kılavuzlarımıza göz atınLysol spreyi nereden alınır...
 • ... veClorox mendil nereden alınır

D vitamini tabletleri nereden alınır

D vitamini doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan gelir ve az sayıda gıdaya dahildir (daha fazla ayrıntı için okumaya devam edin). D vitamini seviyelerini artırmak için ayrıca bir takviye de alabilirsiniz. Çoğu insan için günde 10 mikrogramlık bir takviye yeterlidir.


Takviyeler, D2 ve D3 vitaminleri şeklinde gelir. D2 vitamini bitkiler tarafından üretilen formdur ve D3 Vitamini cildiniz tarafından güneş ışığından yapılır. Her iki forma da ihtiyacınız olsa da, bir tür takviye alacaksanız, çoğu kaynak D3'ü önermektedir - karaciğerin her iki formu da metabolize etmesi nedeniyle, D3 daha etkili görünmektedir (bkz.Sağlık hattıbu konuda daha fazlası için).

İngiltere'de D vitamini takviyesi sipariş edebileceğiniz bazı yerler:


Ve ABD'de D vitamini takviyelerini nereden satın alabilirsiniz:

 • Walmart - Çok sayıda stokta, bazıları ertesi gün veya ücretsiz teslimatla
 • Amazon.com- Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda marka ve tür
 • Walgreens- Bazıları bir tane alır, bir tane bedava alır (bazı markalar zaten tükenmiş olsa da)

Güneş ışığından D vitamini nasıl alınır

Derideki doğrudan güneş ışığı, vücutların D vitamini oluşturmasına neden olur. NHS yönergelerine göre, ilkbahar / yaz aylarında (Nisan başından Eylül sonuna kadar) her gün kısa bir süre dışarıda güneşte oturmanız önerilir. 11: 00-15: 00, D vitamini seviyelerini yüksek tutmak için güneş kremi olmadan, bir miktar cilt ile (örneğin önkollar, eller veya alt bacaklar).


Elbette güneşte çok fazla zaman geçirmek cilt kanseri riski taşır. Güneş kremi D vitamini oluşumunu engeller ve yanmaya başlamak için yeterince uzun süre dışarıda kalmaktan kaçınmalısınız (Cancer Research'ün güneşe güvenle çıkma konusundaki tavsiyelerine bir göz atın). Güneşte güvenli bir şekilde ne kadar zaman geçirebileceğiniz kişiden kişiye değişir, ancak koyu tenli olanlar, daha açık tenliler kadar D vitamini yapmak için daha fazla güneşe maruz kalmaya ihtiyaç duyarlar.

Normal koşullarda, çoğu insan için günlük bir rutin, sağlıklı kalmak için yeterli D vitamini üretmek için gerekli güneşe maruz kalmayı sağlayacaktır. Ancak, kilitleme kuralları nedeniyle şu anda birçok kişi normalden daha az dışarı çıkıyor.

D vitamini yüksek olan yiyecekler nelerdir?

Ana D vitamini kaynağımız güneş ışığı olmasına rağmen, onu içeren bazı besinler de vardır. Bunlara yağlı balıklar (örneğin somon, uskumru, sardalya, ringa balığı), kırmızı et ve yumurta dahildir. Yasaya göre, D vitamini tüm bebek maması sütüne küçük miktarlarda eklenir. Bazı kahvaltılık gevreklere, yağlı kremalara ve süt ürünü olmayan süt alternatiflerine de eklenebilir.

D vitamini ne işe yarar?

D vitamini, vücudun yiyecek ve içeceklerden kalsiyum ve fosfatı emmesine yardımcı olur ve güçlü, sağlıklı kemikler için gereklidir. Çocuklarda D vitamini eksikliği raşitizme neden olabilirken yetişkinlerde osteomalaziye neden olabilir. D vitamininin bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olduğu da anlaşılmaktadır.


Ne kadar D vitamini çok fazla?

Yetişkinler için her gün 100 mikrogramdan fazla D vitamini zararlı olabilir (buna hamile veya emziren kişiler, yaşlılar ve 11-17 yaş arası çocuklar dahildir). 1-10 yaş arasındakiler için günde 50 mikrogramın üzerinde herhangi bir şey tavsiye edilmezken, 12 aydan küçük bebekler için günde 25 mikrogramın üzerinde herhangi bir şey tavsiye edilir.

Güneş ışığından D vitamini aşırı doz almak imkansızdır, ancak uzun süre güneş ışığına maruz kalmak başka şekillerde sağlıksızdır.