Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • BBC neden bu yıl Olimpiyatların çoğunu göstermiyor?

BBC neden bu yıl Olimpiyatların çoğunu göstermiyor?

Pek çok İngiliz, BBC'nin Olimpiyatlarla ilgili en son haberlere sahip olmasına alıştı, bu nedenle bu yıl hem kırmızı düğmede ek sporların olmaması hem de bu yılki oyunların neden bu kadar dramatik bir şekilde küçültüldüğü konusunda kafa karışıklığı yaşandı.


Bu yıl Olimpiyatları izlemek istiyorsanız BBC'de bunu yapabilirsiniz, ancak kırmızı düğme kapsamı gitti ve şirket artık aynı anda sadece iki spor gösterebiliyor. BBC 1 ve 2'yi doldurmaya yetecek kadar, ancak izleyicilerin daha güzel (ve muhtemelen daha ilginç) sporlardan bazılarına erişmesine izin verecek kadar değil.

Discovery, Sky ve Virgin'den erişebileceğiniz ödemeli TV Eurosport kanallarında Olimpiyatları tam olarak gösterme hakkına sahiptir. Discovery+ uygulaması aracılığıyla isteğe bağlı akışlara da erişebilirsiniz. Şu anda bir alabilirsinizSadece 29,99 £ karşılığında Discovery+'ya 12 aylık abonelikBu, tam Olimpiyat deneyimini kaçıran herkes için iyi bir seçenek olabilir.

Peki bu neden oldu? 2015 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi, hakları tüm Avrupa'yı kapsayan bir paket olarak satmaya karar verdi. Discovery Networks, 2018 ve 2024 yılları arasında bu haklar için 920 milyon £ teklif etti, ancak İngiltere ve Fransa'nın 2018 oyunlarını kapsayan anlaşmaları zaten vardı.

Bu anlaşma, BBC'nin geniş bir spor yelpazesi gösterebileceği, ancak bir seferde yalnızca iki tane gösterebileceği anlamına geliyordu. Bu, şirketin 24 canlı kanal üzerinden yaklaşık 2.500 saate kadar programlama ekleyerek HD yayınlar sunduğu Londra 2012'nin tam tersidir. Kesinlikle devasa bir operasyon ve oyunların kapsamı için İngiliz beklentilerini çok yüksek bir şekilde belirleyen bir operasyon.


Birleşik Krallık'ta, hakları yöneten kurallarımız vardır, bunlar “Crown Jewels of Sport” ve Olimpiyatlar, bir Birleşik Krallık ücretsiz yayın kanalında bulunmalarını zorunlu kılan Kategori A'yı çağırıyor. Olimpiyatlar söz konusu olduğunda, bu genellikle BBC anlamına gelir. Uluslararası Paralimpik Komitesi ile yapılan ayrı bir anlaşma, Kanal 4'ün 2024'e kadar spor göstermesine izin veriyor.

Sonuç olarak, çoğu sporda olduğu gibi, hakları satın almak giderek daha pahalı hale geldi. Uzun yıllardır BBC'nin zımba teli olan sporlar, diğer yayıncılar tarafından yakalandı ve Sky en popüler etkinliklerden aslan payını aldı. Discovery'nin tam bir milyar sterlinlik teklifiyle, BBC'nin hakları güvence altına alma şansı kesinlikle yoktu, BBC 1'in çıktısı için tüm bütçesi yılda 1 milyar sterlinin biraz üzerinde, bu yüzden matematik toplanmadı.


Ne yazık ki, daha belirsiz sporlardan bazılarını canlı olarak ve BBC'de sadece lisans ücretiniz karşılığında izleme günleri sona erdi. İngiltere'nin sporla ilgili kuralları, Olimpiyatların bir süre ücretsiz TV'de kalacağı anlamına geliyor, ancak sörften kaykay yapmaya kadar her şeyi taşıyan 24 kanalın günleri çoktan geride kaldı.