Close
  • Ana
  • /
  • Fırsatlar
  • /
  • İnternetim neden bu kadar yavaş? zayıf geniş bantta interneti güçlendirmek için ipuçları

İnternetim neden bu kadar yavaş? zayıf geniş bantta interneti güçlendirmek için ipuçları

21. yüzyılda hayatın en büyük acılarından biri, hiç bitmeyen ara belleğe alma ve yavaş internet üzerinden oturmaktır. Engelli olan ev hayatından çalışmanız veya sadece Netflix izleme yeteneğiniz olması fark etmeksizin, durumu düzeltmenin birçok yolu vardır.

Yönlendiricinizi kapatıp tekrar açmanız veya bazı cihazların bağlantısını kesmeniz gibi bazı seçenekler hızlı düzeltmelerdir. Diğer teknikler biraz daha pahalıdır veya daha fazla teknik düzeltme içerir, ancak durumunuzu büyük ölçüde düzeltmesi çok daha olasıdır.

Gerçekte, yavaş internet hızlarını sıralamanın en iyi yolu, neyin işe yaradığını görmek için birkaç farklı teknik denemektir. Bazıları geçici düzeltmeler olsa da, daha kalıcı bir çözüme ihtiyaç duyulabilir.

İnternet hızlarını artırmanın en iyi yollarını seçtik ve bunları aşağıda listeledik:


1. Kapatıp tekrar açın

Evet gerçekten. Her zaman kulağa saçma gelse de, denenecek ilk adım, yönlendiricinizi açıp kapatmaktır. Bazen bir yönlendiricinin mantığı karışabilir ve sizi ağrılı bir şekilde yavaş internete bağlı bırakabilir.

Her zaman işe yaramayacak olsa da, bir yönlendiriciyi yeniden başlatmak, onu tekrar vitese geçirebilir ve yolunuza geri dönebilir. Bunu denediniz ve hala düşük hızlarla mı karşılaşıyorsunuz? Aşağıdaki seçeneklere başvurun.


2. Yönlendiriciyi taşıyın veya bazı genişleticiler satın alın

Yavaş internetin diğer bir yaygın nedeni, yönlendiricinizin belirli cihazlardan uzaklığıdır. Büyük bir evde yaşıyorsanız veya yönlendiricinizin maksimum aralığında internete erişmeye çalışıyorsanız, ciddi şekilde mücadele edecektir.

Yönlendiricinizi evinizde en çok alana ulaşan bir noktaya taşımak bunun için harika bir çözüm olabilir. Ve evinizde, evinizin her köşesine erişim sağlayan bir nokta yoksa, bazılarına yatırım yapmakWi-Fi genişleticilerharika bir çözüm olabilir.


Bunlar, internetinizin erişimini genişletmenize veya hatta bağlanmak için tamamen yeni bir ağ oluşturmanıza olanak tanır.

Yavaş internet hızlarını artırın

(Resim kredisi: Darren Robb)

3. Bir ethernet kablosu kullanın

Bu, internet hızlarınızı bir bütün olarak çözmeyecek olsa da, belirli cihazlar için sorunu kesinlikle çözebilir. Bazı ethernet kabloları alırsanız, bilgisayarınızı, oyun konsolunuzu veya diğer cihazları doğrudan yönlendiriciye bağlayabilirsiniz.

Bu, yönlendiricinize doğrudan bir bağlantı sağlayarak yönlendiriciden çok uzak olma veya beklediğiniz hızları alamama sorunlarını çözecektir. Yavaş hız alan yalnızca bir veya iki cihaz olduğunu fark ediyorsanız, bu çok kolay bir çözüm olabilir.


4. Geniş bant paketinizi yükseltin

Çoğu zaman, karşılaşabileceğiniz sorun, geniş bant paketinizin ihtiyacınız olan şey için uygun olmamasıdır. Ortalama 10-15Mb alanda hız sunan bir plan satın aldıysanız, geniş bant planınızı maksimum kapasitesine zorladığınız için yavaş internetle karşı karşıya olabilirsiniz.

Birkaç kişinin yayın yaptığı, çalıştığı veya oyun oynadığı bir evde yaşıyorsanız, yavaşlığı azaltmak için gerçekçi bir şekilde fiber internete geçmeniz gerekir. Bizim kullanabilirsinizgeniş bant karşılaştırmasımevcut en iyi fiyatları görmek için.

5. daha iyi bir yönlendiriciye geçin

İnternete yatırım yaptığınızda, kaydolduğunuz geniş bant tedarikçisi size kendi markalı yönlendiricisini gönderecektir. Bunlar işi yapar ve size uygun hızlar ve bağlantılar sağlarken, yeni bir yönlendiriciye yatırım yapmak büyük bir fark yaratabilir.

Maliyetli bir yatırım olsa da, yeni yönlendiriciler ethernet kabloları ve genişleticiler için sahip olduğunuz bağlantı noktası miktarını artırmanıza, aralığı, maksimum hızı ve daha fazlasını artırmanıza olanak tanır.

Tam bir rehberimiz varen iyi kablosuz yönlendiricilerböylece yeni bir yönlendiricinin size yardımcı olup olamayacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Veya dikkate alınması gereken başka bir seçenek olabilirörgü wifi ağları- daha yeni ve daha akıllı bir yöntem.

6. Cihazlarınızın bağlantısını kesin

Hızınızı yavaşlatan diğer bir olası sorun, Wi-Fi'nize bağlı cihazların miktarıdır. İnternetinize erişen bilgisayarlarınız, telefonlarınız, konsollarınız, akıllı hoparlörleriniz, Amazon Fire Stick'leriniz ve daha fazlasına sahipseniz, internetinizi zorlayabilir.

Bazı cihazlarınızın bağlantısını kesmeyi deneyin ve bunun aldığınız hızları iyileştirip iyileştirmediğine bakın. Varsa, sahip olduğunuz tüm farklı cihazları barındırmak için daha yüksek hızlar sağlayabilen bir geniş bant planına ihtiyacınız olabilir.

7. Yönlendiricinizin ayarlarını güncelleyin

Kendinizi teknik hissediyorsanız, yönlendiricinizin ayarlarına her zaman derinlemesine dalabilirsiniz. Normalde, yönlendiricinizde ayarlarına nasıl bakılacağını açıklayan talimatlar olacaktır. Buradan bağlantıları, sınırları ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Normalde yönlendiriciniz her zaman en iyi performansı vermeyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu ayarları biraz değiştirmeye değer olsa da, dikkatli bir şekilde ilerlemek ve ilk önce ne yaptığınızı araştırmak en iyisidir.

8. Bilgisayarınızı temizleyin

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, onu temizlemeye değer olabilir. Öncelikle, bir antivirüs testi çalıştırmalı ve bilgisayarınızın bu biçimde güvenli olduğundan emin olmalısınız.

Bunun bir sakıncası yoksa, disk sürücünüzü temizlemenin yanı sıra bilgisayarınızdaki fazladan dosyaları temizlemek de bir sonraki adımdır. Dosyalarınızı temizledikten sonra, internet bağlantınızın biraz daha hızlı çalıştığını görmelisiniz.

  • 4G ev geniş bant: daha esnek bir internet planı bulun