Close

Telefonumda neden VPN kullanmalıyım?

Şunlardan birini zaten kullanıyor olabilirsinizen iyi VPNhizmetler iş yerinde veya ev bilgisayarınızda, peki ya akıllı telefonunuz? Muhtemelen en sık kullandığınız cihazdır, kesinlikle kendi zamanınızda - öyleyse bununla birlikte bir VPN de kullanmalı mısınız?

Cep telefonunuza neden VPN yüklemek isteyebileceğinize bakalım.

  • Yani...VPN nedirve nasıl çalışıyor?
  • İle neler yapabileceğinizi keşfedinAndroid için VPN uygulaması
  • Orada en iyisi? OkuyunExpressVPN incelemesi

Gizlilik ve güvenlik

VPN kullanmanın temel nedenlerinden biri, çevrimiçi gönderdiğiniz verilerin gizliliğini korumaktır - ve tıpkı PC'nizden veya başka bir cihazdan yaptığınız gibi akıllı telefonunuzdan veri gönderirsiniz. Nitekim, çevrimiçi bankacılık gibi hassas görevler de dahil olmak üzere her türlü çevrimiçi görevi yerine getirmek için telefonlarımızı giderek daha fazla kullandığımız için, bir Android veyaiPhone VPNcep telefonunuzu korumak daha da güçlü bir argüman haline gelir.

Bir VPN bağlantısıyla, telefonunuzun verileri, çevrimiçi hedefine gitmeden önce şifreli bir tünel aracılığıyla bir VPN sunucusuna gönderilir. Ve bu, ISS'nizin ve diğer üçüncü tarafların beğenilerinin artık bu verileri göremeyeceği, dolayısıyla potansiyel olarak finansal kazanç için kullanılabilecek tarama alışkanlıklarınız gibi şeyleri izleme olasılığından kaçındıkları anlamına gelir.


Bir VPN ayrıca bu şifreli tünel ile güvenlik sağlar ve bu, özellikle evden uzakta olduğunuz ve telefonunuzu potansiyel olarak güvensiz halka açık Wi-Fi ağlarında (belki bir kafede veya havaalanında) hareket halindeyken kullandığınız senaryolarda yararlıdır. Söz konusu Wi-Fi ağının potansiyel olarak tehlikeye girebileceği bu yüksek risk senaryolarında, akıllı telefonunuzdan gönderilen veriler bir şekilde bir saldırgan tarafından ele geçirilse bile, şifreli olduğu için bu verilerle hiçbir şey yapamazlar.

  • Paranızı en iyi şekilde saklayınSiber Pazartesi VPN fırsatları

Bir otelde telefonda VPN kullanmak


(Görsel hakları: Farknot Architect / Shutterstock.com)

Gezginin arkadaşı

Bu son noktadan sonra, yurtdışına seyahat ederken ve yalnızca akıllı telefonunuz (ve belki de dizüstü bilgisayarınız) yanınızda olduğunda, sansür ve kısıtlamaları aşmak için tüm taşınabilir cihazlarınızda bir VPN kullanışlı olabilir. Bazı rejimler belirli hizmetleri veya sosyal medya ağlarını yasaklar, örneğin ve bir VPN ile - farklı bir konumdaymışsınız gibi görünmesine neden olabilir (yani VPN sunucusunun bulunduğu yer) - bu engelleri aşabilirsiniz ve yine de ihtiyacınız olan çevrimiçi içeriğe erişin.

Tabii ki, benzer şekilde kullanabilirsinizAkış hizmetlerine erişmek için VPNbölgenize göre coğrafi olarak engellenmiş olabilir; ve örneğin Netflix'in beğenilerini izlemek, phablet'leri olanlar için güzel bir fayda olabilir.


VPN korkuyor mu?

Soruyu bir anlığına çevirmek için: neden telefonunuzda bir VPN kullanmak istemeyesiniz? Burada anladığımız şey, Android için VPN yazılımının kötü amaçlı yazılımlarla yüklendiğine dair hikayeler duymuş olabileceğiniz ve bu nedenle, bunun yalnızca değerli akıllı telefonunuzla uzaklaşmak isteyebileceğiniz bir alan olduğuna karar vermenizdir.

Bunda da bazı gerçekler var - orada sınırda kötü amaçlı uygulamalar üreten tehlikeli VPN işlemleri ve hatta kötü amaçlı yazılım için taşıyıcı olan yazılımlar var. Bu nedenle, mobil uygulamaların tamamı için bir dereceye kadar geçerli olsa da, dikkatli olmanız gerekir.

ExpressVPN VPN uygulaması

(Resim kredisi: ExpressVPN)

Ancak, saygın VPN hizmetlerine bağlı kalırsanız - en sevdiğimiz sağlayıcılarımız gibien iyi VPN'lertoparlama - o zaman bu tür güvenlik endişeleri için endişelenmenize gerek kalmaz. Gerçekten de, düzenli olarak bağımsız olarak denetlenen sağlayıcılara bağlı kalırsanız, üçüncü bir tarafın VPN güvenliğinin su geçirmez olduğu (ve VPN'in bu konudaki politikalarına göre gizliliğinizi koruyacağının) güvencesine sahip olursunuz.


Telefonunuzda VPN kullanmaya karşı başka bir argüman, bu hizmet için ödeme yapmak istememeniz olabilir ve bu yeterince adildir. Telefonunuzu tam olarak nasıl kullandığınıza ve ne kadar dışarıda olduğunuz gibi kişisel durumlarınıza bağlı olarak buna değmeyebilir. Ama bazıları için kesinlikle olacak; ve unutma, varücretsiz VPNuyarılarla da olsa orada hizmetler. Bir kez daha, önerilen ücretsiz indirmelerimiz gibi saygın hizmetlere bağlı kalın ve bunların ücretli planlara kıyasla sınırlamaları olacağını veya gizliliğiniz gibi diğer gizli yollardan potansiyel olarak size maliyet oluşturabileceğini unutmayın.

Telefonumda neden VPN kullanmalıyım?

Gördüğümüz gibi, bir akıllı telefona VPN kurmanın lehine oldukça sağlam bazı argümanlar var, özellikle de cep telefonumuzla çok daha hassas işler yapma eğiliminde olduğumuz bu günlerde. Bir VPN tarafından sağlanan güvenlik ve gizlilik, telefonunuzla hareket halindeyken halka açık Wi-Fi ağlarını çok kullanıyorsanız veya gerçekten de sık seyahat ediyorsanız, büyük bir nimet olabilir.

Şu anda çevrimiçi olarak en iyi genel VPN hizmetlerini karşılaştırın: Express VPNExpress VPN 12 aylık 6,67 $ / ay GörünümÖZEL - Surfshark'ta% 49 TASARRUF EDİNSurfshark 24 Aylık 2,21 $ / ay Görünüm3 ay ekstra ücretsiz NordVPN go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_cÖzel -% 68 tasarruf edin 3 ay ekstra ücretsiz IPVanishIPVanish 1 Yıl 2,34 ABD doları / ay Görünümİlk yıl süper ucuz CyberghostCyberGhost 3 Yıl 2,25 $ / ay GörünümSon derece ucuz sınırlı süreli teklif En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz