Close

Neden şu anda bir VR başlığı satın almalısınız (veya almamalısınız)?

Bir sürü birikimden sonra (göz yarığıKickstarter konseptinden bitmiş ürüne geçmek dört yıl sürdü), sanal gerçeklik çağı bizde - Rift'in yanı sıra, VR hayranları daHTC Viveveya daha küçük kulaklıklar için gidin.Dişli VR.


Şu anda veya Noel yaklaşırken biraz VR ekipmanı satın almayı düşünüyorsanız, paranızı harcamanız mı yoksa bir süre beklemeniz mi gerektiği konusunda bilgece tavsiyelerde bulunmak için buradayız - ve doğru cevap olmayacak herkes için aynı olun.

İlk donanım dalgası

Hem Oculus Rift hem de HTC Vive, gerçekten sürükleyici sanal gerçeklik oyunları sunan ilk VR kulaklıkları olan geçen yıl satışa çıktı. Kendilerinden önce gelen mobil VR deneyimlerinden farklı olarak (örneğinGoogle Cardboard), bu kulaklıklar inanılmaz ayrıntılardan oluşan üç boyutlu dünyalarda hareket etmenizi sağlar - tabii bunlara bağlı güçlü bir bilgisayarınız olması koşuluyla.

Bu üst düzey VR başlıklarına,PlayStation VRTabii ki fark, onu bir oyun bilgisayarı yerine bir PlayStation 4'e bağlamanızdır. Rift ve Vive'ın piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra Ekim 2016'da satışa çıktı.


Mobil Sanal Gerçeklik gözlükleri daha da uzun süredir piyasada.Samsung Gear VR, ilk olarak Kasım 2015'te ortaya çıktı ve o zamandan beri birkaç yinelemeden geçti. Google'ın beğenileriDaydream Görünümüve diğer çeşitli rakipler de artık piyasada, akıllı telefonunuzu taktığınız kulaklıklar - en iyi kulaklıkların grafiklerini ve performansını sunamıyorlar, ancak çok daha uygun fiyatlılar.

Şimdiye kadarki hikaye buydu ve şimdiye kadar sanal gerçekliğe dalmadıysanız, şimdiye kadar cazip olabilirsiniz - ama zamanlama doğru mu?


Her yönden fiyat indirimi

VR ana trenine atlamayı düşünmenizin nedenlerinden biri, genel olarak gördüğümüz büyük fiyat indirimleridir - bir HTC Vive'ın maliyeti yakın zamanda Birleşik Krallık'ta 599 £ ve ABD'de 599 $ 'a düştü. dünya genelinde benzer indirimler. Bu, nerede yaşadığınıza bağlı olarak yüzde 20-25'lik bir bölgede.


Oculus sahibi Facebook, VR fiyat savaşlarını başlatan ilk kişi oldu, ancak Rift bu yaz sadece 399 £ / 399 $ fiyatla mevcut, orijinal fiyattan yaklaşık üçte bir düşüş. Yaz bittiğinde, HTC Vive'ın yaptığı gibi tam oda takibi için fazladan 59 £ / 59 $ sensöre ihtiyacınız olsa da, 499 £ / 499 $ 'a geri dönecek.

PlayStation VR'den veya mobil kulaklıklardan bugüne kadar benzer bir şey görmedik (ancak bu mobil cihazlar başlangıçta çok pahalı değil). Ancak,Rift ve ViveVR'nin amiral gemileridir, bu nedenle fiyatlarının lansmandan sadece bir yıl sonra düşürülmesi ilgi çekicidir.

Oculus ve HTC satışları başlatmaya mı yoksa stokları boşaltmaya mı çalışıyor? Kesin olarak bilmenin gerçek bir yolu yok, ancak bu aşamada eski olması muhtemel görünüyor.

İkinci donanım dalgası


Oculus ve HTC'nin kulaklıklarının geliştirilmiş sürümleri üzerinde çalışacağına dair çok az şüphe var, ancak şu ana kadar Rift 2 veya VIve 2'nin piyasaya sürülmeye yakın herhangi bir yerde olduğuna dair gerçek bir gösterge görmedik. Şimdiye kadar duyduğumuz küçük ipuçlarından, bu kulaklıkların döngüleri en az iki yıl olacak gibi görünüyor.

O zamandan önce küçük ince ayarlar ve özellik iyileştirmeleri görebiliriz, ancak büyük yeni donanımlara gelince, 2019'dan önce herhangi bir şey görmek şaşırtıcı olurdu - açısından düşünün Pingtwitter-smackdown-xbox-one-x-vs-ps4-proziyade Pingtwitter-smackdown-samsung-galaxy-note-8-vs-samsung-galaxy-s8-plus.

Piyasadaki mobil VR kulaklıkları açısından da benzer bir hikaye olması muhtemeldir - bir veya iki yıl boyunca büyük yeni cihazlar yerine küçük iyileştirmeler göreceğiz. Samsung, her yeni cihaz çıktığında Gear VR başlığını güncelleme eğilimindedir, ancak eski olanlar hala tam olarak desteklenmektedir.

Son fiyat indirimleri sizi cezbediyorsa, yepyeni VR kulaklığınızın aniden modası geçmiş olacağından endişelenmenize gerek yok - HTC ne olursa olsun, önünüzde uzun yıllar boyunca sanal gerçeklik oyun keyfi yaşayacaksınız. ve Oculus planlıyor.

Seçimini yapmak

Söylediğimiz her şeyi göz önünde bulundurursak, bugün bir VR başlığı mı almalısınız? Eğer karşılayabiliyorsanız ve parayı harcamaktan mutluysanız, emin olun - birkaç uyarı ile.

Sürükleyici sanal gerçeklik deneyimlerinin keyfini çıkarmaya hevesliyseniz, Rift, VIve, PS VR, Gear VR veya Daydream VR'nizin aniden daha iyi bir şeyle yer değiştirmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur - bu, en az 12 için pek olası değildir ay. Öte yandan, Rift v2 veya VIve v2'yi beklerseniz, uzun, çok uzun bir süre bekliyor olabilirsiniz.

Henüz bahsetmediğimiz bir şey, oyunlar ve diğer VR deneyimleri açısından içeriktir. Yokçok sayıda başlıkorada, ancak sürekli yeni oyunların da ortaya çıkmasıyla devam etmenizi sağlayacak kadar kesinlikle var.

Henüz sahip olmadığımız şey, VR'yi sahip olunması gereken bir amiral gemisi oyunu, ancak bunun gerçekleşmesi için teknolojinin erken benimseme aşamasını geçmesini beklememiz gerekebilir. VR'nin neler sunabileceğini merak ediyorsanız ve satın alıp almayacağınızı merak ediyorsanız, bunun için gidin deriz - hiç bu kadar uygun fiyatlı olmamıştı.

  • İlk filmi We Wait ile BBC'yi sanal gerçeklikte izleyin