Close
  • Ana
  • /
  • Koşma
  • /
  • Spor ve özellikle koşu için neden kompresyon çorabı giymelisiniz?

Spor ve özellikle koşu için neden kompresyon çorabı giymelisiniz?

Birçok koşucu, özellikle uzun yarışlar sırasında kompresyon çorabı giyerek yemin ederken, diğerleri tıbbi nedenlerle giyilmediyse (bu tamamen farklı bir top oyunu) kompresyon giysilerinin etkinliğini destekleyen çok az kanıt olduğunu söyleyecektir. Peki kompresyon çorabı giymeli misiniz? Spor yapmak ve özellikle koşmak için kompresyon çorabı giymenin faydaları nelerdir?


Üreticilerien iyi çalışan kompresyon çoraplarıürünlerinin gelişmiş oksijen iletimi ve şişmenin önlenmesi dahil olmak üzere bir dizi faydası olduğunu iddia ediyor, bunların hepsi bireysel düzeyde doğru olabilir veya olmayabilir. Fizyolojimiz diğerlerinden önemli ölçüde farklıdır, koşu tekniğinden bahsetmiyorum bile, bu nedenle bizim için çalışan kompresyon çorapları başkalarına da aynı faydaları sağlayabilir.

Bu dedi, bir2020'den 21 çalışmanın sistematik incelemesi'Egzersiz sırasında kompresyon çorabı (CS) giymenin az sayıda çalışmada performansı iyileştirdiğini söyledi. Bununla birlikte, CS giymek, iyileşme döneminde kas işlevi göstergelerine ve algılanan kas ağrısına fayda sağlayabilir.” Buradaki iki paket, 'algılanan ağrı' ve 'iyileşme dönemi'dir.

Algılanan kas ağrısı nasılhissetmekkaslarınız çalıştırıldı, bu da kuşkusuz fiziksel açıdan gerçekte nasıl çalıştıklarından farklı. İyileşme dönemine gelince, çoğu kompresyon çorabı en iyi koşu sırasında giyildiğinde çalışır.veyorucu koşu seanslarından sonra. Lütfen bunları kullanırken bunu aklınızda bulundurun.

Koşu için kompresyon çorabı giyerken karşılaşabileceğiniz bazı avantajlar.


Koşu için kompresyon çorapları oksijen dağıtımını iyileştirir

Varis çorabı giymenin bacaklarınızın alt kısmına taze oksijen iletimini hızlandıracağı söylenir. Sıkıştırma çorapları kan damarlarını (iyi bir şekilde) sıkıştırabilir ve bu da aynı miktarda kanın söz konusu damarlarda daha hızlı hareket etmesine neden olabilir. Bu, taze oksijenin verilmesine ve laktik asit gibi istenmeyen maddelerin kaslardan daha hızlı atılmasına yardımcı olacaktır.

spor için varis çorabı giymenin faydaları (özellikle koşu)


(Resim kredisi: CEP)

şişmeyi önlemek

Koşu kompresyon çorapları, özellikle firma çeşitliliği olmak üzere, işleri bir arada tutmaya yardımcı olabilir. Uzun koşular sırasında, özellikle havalandırması yetersiz olan ayakkabılarda, ayaklarınız önemli ölçüde şişebilir ve bu da en azından rahatsızlığa neden olabilir. Kompresyon çorapları, özellikle sadece koşu süresince değil, seans bittikten saatler sonra da giyilirse, şişmeyi bir dereceye kadar önleyecektir.

Koruma (çizik ve kirden)

Koşarken ayakkabılarınız diğer bacağınıza değmeye devam ettiği için ayak bileklerinizin ve baldırlarınızın kirlenmesinden bıktınız mı? Uzun çorap giymek bunun olmasını engelleyebilir. Elbette bunun için varis çorabına ihtiyacınız yok, ancak uzun çoraplar giyiyorsanız, daha iyi kan dolaşımından ve daha temiz bacaklara sahip olmak için bunları kompresyon çorabı yapabilirsiniz. Patika koşucuları, cildi çizebilecek ve çürütebilecek çalılar ve kayalarla daha sık karşılaşacakları için bundan daha fazla yararlanabilir.


spor için varis çorabı giymenin faydaları (özellikle koşu)

(Resim kredisi: CEP)

Sıcaklık sağlamak

İşte bariz bir tanesi: Cildinize yakın oturarak, kompresyon koşu çorapları koşarken cildinizi sıcak tutacaktır. Bu harika bir özellik, özellikle hava soğuk olduğunda ve onların A-oyununu getirmek için kaslarınıza ihtiyacınız var. Daha sıcak kaslar da yaralanma riskini azaltır, ancak bu, kompresyon çorabı giyerek ısınmayı atlayabileceğiniz anlamına gelmez.

Günümüzün en iyi çalışan kompresyon çorapları fırsatları 2XU Unisex'in Vectr Light... 2XU Unisex'in Vectr Cushion Tam Boy Amazon £ 27,15 GörünümTüm fiyatları görRockay Vigor Mezun Oldu... Rockay Vigor Varis Çorabı Amazon £ 16,95 GörünümTüm fiyatları görCEP - Kadınlar için RUN SOCKS 3.0... CEP Run Socks 3.0 Amazon £34,47 GörüntüleTüm fiyatları görFALKE Women Impulse Koşu... Falke Impulse Koşu Çorapları Amazon £ 37.03 GörünümTüm fiyatları görX-Socks Men Run Energizer... X-Socks Energizer Amazon £ 23,14 GörüntüleTüm fiyatları görVitalSox İtalya-Patentli... Vitalsox İtalya Patentli Amazon Mezunu £15,50 GörünümTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz