Close

Vahşi yüzme: Yeni başlayanlar için rehber

Vahşi yüzme mükemmel bir fiziksel ve zihinsel yatıştırıcı aktivitedir. Koşmaya benzer şekilde, yüzmeyi açık havada yapmak, egzersizinizi başka bir düzeye taşıyabilecek ek faydalar sağlar. Doğal gün ışığı, temiz hava ve doğa ile etkileşim, tüm duyuları harekete geçirmek için mükemmel bir karışım yaratır.


Vahşi yüzmeye başlamak için çok sayıda kite veya cihaza ihtiyacınız yoktur (ancak kılavuzlarımıza göz atabilirsiniz.en iyi yüzücü gözlüğüveen iyi kuru çantalarbu departmanda yardım için). Sadece biraz sağduyu ve biraz araştırma ile suya yönelmek, ruh halinizi yükseltecek ve vücuttaki her kası çalıştıracak bir deneyime sahip olmanızı sağlayabilir. Kapalı veya katı yeni düzenlemelere göre çalışan birçok yüzme havuzuyla, şimdi dalmak için harika bir zaman. İlk dalışınızı yapmak için bilmeniz gereken her şeyi okuyun.

Vahşi yüzmek güvenli midir?

Açık havada yapılan birçok aktivite gibi, vahşi yüzmede de bir risk unsuru vardır. Apaçık görünüyor ama en önemli şey kendinizden emin bir şekilde yüzebilmeniz. Pek çok insan fazla düşünmeden açık sulara yönelir, ancak formda yüzdüğünüzden ve sınırlarınızı bildiğinizden emin olun - çoğu zaman etrafta bir cankurtaran olmayacak.

Açık havada yüzme üzerindeki en büyük etki hava ve koşullardır. Şiddetli yağışlar su kalitesini düşürecek, rüzgar doğranmaya neden olacak ve eğer hava sıcaksa,soğuk su şokunefes nefese kalmana neden olan gerçek bir tehlikedir. Bununla mücadele etmenin en iyi yolu, içeri yavaşça girmek ve vücudunuz alışana kadar atlamamaktır.

Vahşi yüzme rehberi


(Resim kredisi: Ella Foote)

Yüzerken yanınıza alabileceğiniz en iyi şey bilgidir. Su altındaki nesneler, güçlü akıntılar, hava durumu ve suya nasıl girip çıkacağınızı bilmemek suya girmeden önce keşfetmeye değer risklerdir. İçgüdüler güvenmek için iyi bir şeydir, eğer doğru görünmüyorsa, içeri girmeyin. Akıntılar büyük ölçüde kıyı boyunca veya şişmiş nehirlerde bir sorundur. Kürek çekmek size bir nehir akıntısının gücü hakkında iyi bir fikir verebilir, görsel olarak sakin görünebilir ancak yüzeyin altında daha güçlü olabilir. Nehirler, bir süre yağmurdan sonra her zaman daha hızlı olacaktır. Kıyı bölgeleri ve tehlikeli alanlar genellikle uyarı işaretleriyle işaretlenir, onları görmezden gelmeyin.

Su kalitesi sorun olabilir, bu nedenle şiddetli yağmurdan sonra yüzmeyin ve açık yaraları kapattığınızdan emin olun. Balık, yaban hayatı ve suyun berraklığı gibi doğal ipuçları, su kalitesini değerlendirirken karar vermeye yardımcı olacaktır. Kokmuyorsa veya doğru görünmüyorsa, muhtemelen değildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için şuraya gidin:The Rivers Trust sitesi.

Ekstra güvenlik için alabileceğiniz birkaç önlem de vardır. Birincisi, içmek ve yüzmek asla iyi bir fikir değildir. Çok deneyimli değilseniz, başkalarıyla, özellikle yerel bilgiye sahip olanlarla yüzmek en iyisidir. Sosyal medyada hızlı bir arama sizi düzenli olarak buluşan ve birlikte yüzen gruplara bağlayacaktır.


Vahşi yüzmeye nereye gitmeli

Açık havada yüzmede yeniyseniz, bol miktardaaçık su mekanlarıgüvenlik kılıfı ile yüzme seansları sunan ve size iyi bir tadım görevi görecek açık hava deneyimi yaşatacak.

Daha vahşi bir deneyim arıyorsanız, nehirler kırsala dalmanın harika bir yoludur, burnunuz suyun yüzeyini sıyırırken ördeklere bakar. Bir nehrin sunabileceği yüzme yolculuğunun özel bir yanı vardır. Akıntıya karşı yürüyün ve akıntı yönünde yüzmenin, kıyafetlerin, anahtarların, cüzdanın, telefonun ve havlunun keyfini çıkarın.çeki-yüzer kuru çanta. Halka açık bir patika ve nehre erişim olduğu veya seyir halinde olduğu sürece, özel balık tutma işaretleri varsa, bunlara saygı duyarsanız, normalde yüzmenize izin verilir. Akıllı olun - tekne trafiğinin yoğun olduğu alanlardan kaçının ve araştırma yapın.

Yüzme yerlerini bulmanıza yardımcı olacak çok sayıda web sitesi ve kitap var.wildswimming.co.ukBirleşik Krallık ve Avrupa'daki bir dizi bölge için haritalar ve kitaplara sahiptir. Dalmaya başlamadan önce size ilham verebilecek bazı güzel kitaplar var. Roger Deakin’in Waterlog’u ve Charles Sprawson’ın Haunts of the Black Masseur’u gibi klasikler, birçok tarihi hikayeye sahip harika okumalardır. Natural Navigator Tristan Gooley’in kitabı, Su Nasıl Okunur yararlıdır ve William Thomson’ın Gelgitler Kitabı, Birleşik Krallık kıyı şeridini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak harika bir yoldur.Açık Yüzücüaylık dergi ve web sitesi, dünya genelinde açık havada yüzme hakkında güncel haberler, trendler ve özellikler için harika bir kaynaktır.

Vahşi yüzme rehberi


(Resim kredisi: Ella Foote)

Temel vahşi yüzme kiti

Vahşi yüzmeye başlamak için fazla bir şeye ihtiyacınız yok: düzgün, rahat bir mayo, parlak yüzücü şapkası ve bir çiftYüzme gözlükleritemeller.Wetsuitsekstra sıcaklık ve yüzdürme sağlar, ancak gerekli değildir. En sıcak günlerde bile daha sonra ısınmaya yardımcı olması için düzgün bir süveter ve bir şişe sıcak bir şey koyun.

Suda görünür olmak, özellikle yüzmeyi planladığınız deniz taşıtları varsa anahtardır. Parlak bir yüzme şapkası ve / veya şamandıra, balıkçılar, kürekçiler ve su araçları gibi diğer su kullanıcıları tarafından görülmenizi sağlayabilir. Ayrıca, yardıma ihtiyacınız olduğunda fark edilmenizi sağlar, bir sorun hakkında yakındaki insanları uyarmanıza olanak tanıyan bir ıslık da ekleyebilirsiniz. Su ayakkabısı veya yüzme çorapları ayaklarınızı korumanın harika bir yoludur.

Yeni başlayanlar için vahşi yüzme kontrol listesi

  • YapAraştırma: girip çıkma yeri, diğer riskler
  • Vardoğru kit, sıcak süveter ve sıcak içecek
  • Ayık yüz- alkol ve uyuşturucu muhakeme yeteneğini bozar ve vücut ısısını etkiler
  • Yalnız yüzmeyin, başkalarıyla yüz
  • Yavaşça içeri girin, bunu yapmanın güvenli olduğunu bilmeden ve alışmadıkça atlamayın
  • Boğulma belirtilerini tanıyın; başı belada olan insanlar genellikle sessizdir
  • Desteklenen güvenliği bulunyüzme noktalarıve cankurtaranların bulunduğu plajlar
  • Takip ediniçgüdülerve sağduyu kullanın
  • Derin bir nefes alın ve keyfinize bakın

Vahşi yüzme görgü kuralları

Yüzmeyi seçtiğiniz her yerde yerel bölgeye dikkat ettiğinizden emin olun. Yaban hayatı, bitki örtüsü veya faunayı çiğnemediğinizden emin olmak için nereye gittiğinizi izleyin. Hiçbir şey bırakmayın, eve çöp götürün veya giderken çöp toplayın. Kırsal topluluklara saygı gösterin - mümkünse yürüyün veya toplu taşıma araçlarını kullanın. Araç kullanıyorsanız, halka açık otoparklara park edin ve acil durum araçları için yolları ve şeritleri açık tutun.

Neden vahşi yüzmeyle uğraşıyorsun?

Havuzlar, yüzmek için mükemmel bir güvenli ortam sunar, ancak açık havada yüzme, çocukluktan kalan eğlenceli deneyimleri geri getirir. Nehir kenarlarında dolaşmak veya tepeleri gizli göllere doğru yürümek, yüzmeye macera ve büyük bir tatmin unsuru katar. Sudan gelen serin zing ve kapışan bir yalıçapkının ışıltısı size başka hiçbir şeye benzemeyen doğal bir zirve verecektir.

Ayak parmakları ve kamışlar arasındaki çamur, bacaklarınızı fırçalamak düşündüğünüzden daha keyiflidir ve başka birinin saçlarının klorlu suda parmaklarınıza dolanmasından çok daha iyidir. Açık havada yüzücüler, zihinsel sağlıklarında, daha sağlıklı saçlarda ve ciltlerinde havuz yüzücülerine ve daha iyi bağışıklık sistemlerine göre iyileşmeler olduğunu fark ederler. Tecrübe ve iklimlendirme sayesinde tüm yıl boyunca açık havada yüzebilirsiniz, düşük etkili eklem dostu hareket yaralanmalara yardımcı olabilir ve bir kez yüzebildiğinizde yaş sınırı yoktur!

Pingtwitter'te Sağlık Haftası
Yeni kardeş sitemiz Fit & Well ile birlikte Wellness Week'i sizlere sunuyoruz.Salla. Yeni bir sağlık çağı için yeni bir standart olan Fit & Well, daha iyi, daha sağlıklı, daha mutlu ve daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Bugün şu adresten kontrol edin:www.fitandwell.comve sağlıklı yaşam yolculuğunuzu hızlandırın.