Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Windows 10 incelemesi: Windows 7 ve 8.1'in en iyi parçalarını içeren bir zafer

Windows 10 incelemesi: Windows 7 ve 8.1'in en iyi parçalarını içeren bir zafer

Microsoft Windows 7, 986 Amazon müşteri yorumu OEM - Microsoft Windows 7 ... Amazon Prime £ 44.89 Microsoft Windows Vista'yı görüntüleyin ... Amazon £ 59.98 Görüntüle

Windows 10 neredeyse bir yıldır bizimle birlikte, bu yüzden incelememizi güncelledik.


Mevcut bilgisayarınızı yükseltmek istiyorsanız, göz atınWindows 10 yükseltme kılavuzuOS'yi 29 Temmuz'dan önce ücretsiz olarak nasıl edinebileceğinizi öğrenmek için. Daha önceki Windows işletim sistemleri gibi, Windows 10 Home ve Windows 10 Pro dahil olmak üzere çok sayıda sürümde mevcuttur ve hangi sürümü ücretsiz olarak edinebileceğiniz, halihazırda sahip olduğunuz Windows sürümüne bağlı olacaktır.

Windows 10 Tasarımı

Windows 10'un yeni bir tasarımı var, ancak çoğu yepyeni değil. Artık Windows 8 ve 8.1 de dahil olmak üzere serval işletim sistemlerinde gördüğümüz düz tasarım ruhundan büyük ölçüde ödünç alıyor. Windows 10, esas olarak Düğmeler gibi arayüz öğelerinin kaldırılması sayesinde Windows 8'den daha iyi akar (ulaşmak için sağdan kaydırmak veya fare kullanmak için kullandığınız şeyler).

  • Windows 10: neden Mac'inizi terketmenize neden olacak

Ana arayüz öğesi yeni Başlat menüsüdür, ancak bildirimlerin toplandığı ve Wi-Fi, Konum ayarları vb. Gibi temel öğeleri açıp kapatabileceğiniz mobil tarzda bir Eylem Merkezi vardır. Merkez ihtiyaç duyduğunuzda orada olduğu ve ihtiyacınız yoksa göze batmayan bir merkez olduğu için bu iyi çalışıyor.


Windows 10 Özellikleri

Ayrıca Eylem Merkezinde Tablet Modu adı verilen bir özellik var. Bu manuel olarak başlatılabilir, ancak klavyeyi çıkardığınızda 2'si 1 arada PC'ler için otomatik olacak şekilde tasarlanmıştır. Masaüstü daha dokunmatik hale gelir ve Başlat menüsü tam ekrana geçer. Uygulama geçişine ayrıca, sanal masaüstlerine sahip olmanızı sağlayan yeni bir Görev Görünümü özelliğiyle, örneğin işiniz için bir tane ve kişisel uygulamalarınız için bir tane de sahip olmanızı sağlayan bir revizyon yapıldı.

  • Bizim tam göz atınWindows 10 özelliklerikılavuz.

Ayrıca Microsoft Edge adında yeni bir tarayıcı var. Şimşek kadar hızlıdır, ancak şu anda Chrome ve Firefox benzeri uzantılarda çok yararlı olan bazı özelliklerden yoksundur. Zaten günden güne kullanılacak kadar iyi.


Cortana sanal asistanı da Windows 10'a entegre edilmiştir, ancak bunu manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir ve kullanmanız gerekmez. Sevdiklerinizi ve sevmediklerinizi öğrendikçe daha iyi hale gelir ve onunla konuşmasanız bile size doğru bilgiler sunar. Bilgisayarımızla konuşmak hala emin olmadığımız bir şey.


Entegre uygulamalar da tam bir revizyondan geçti. Artık Evrensel uygulamalar olarak adlandırılıyorlar ve Windows 10 masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, yeni Windows 10 telefonlar ve hatta yakında çıkacak bir güncelleme aldığında Xbox One'da çalışmak üzere tasarlandılar. Ayrıca yeni bir Video ve TV uygulaması da var.Xbox Music artık Groove Music oldu.

Windows 10 uygulamaları artık Windows 8'de olduğu gibi ayrı bir ortamda değil, masaüstünde gösteriliyor. Ancak jüri hala üzerinde duruyor; Microsoft, geliştiricileri iOS ve Android'den Windows'a taşımalarını kolaylaştırarak geliştiricileri teşvik edebileceğini umuyor, ancak bu gerçekten yapacaklarının garantisi değil.


Hem Evrensel hem de masaüstü uygulamaları artık Windows Mağazası'ndan indirilebilir.

Xbox oyuncuları ayrıca Windows 10'u da sevecekler. Yenilenmiş, entegre bir Xbox uygulamasının yanı sıra, konsolunuzdan masaüstünüze (veya Windows tabletinize) oyun akışı yapma olanağı da olacak.

Windows 10, Xbox One'ın bir sonraki büyük yazılım güncellemesinin temelini oluşturacak.

  • Windows 95'ten Windows 10'a: Resimlerle 20 yıllık Windows

Windows 10 Performansı

Windows 10, kullandığımız her bilgisayarda çok hızlı. Menülerde temel gezinme ve dosya kopyalama gibi işlevler bir soruna neden olmaz. Performans karşılaştırmaları Edge tarayıcısını Firefox ve Chrome'un önüne koyuyor, ancak her ikisinin de geri dönmesini bekliyor. Görev Görünümü, performansta neredeyse hiç yavaşlama sağlamayan birden fazla masaüstüyle uygulama değiştirmeyi hızlandırır.

Grafik olarak, oyun platformu DirectX 12 de Windows 10 ile birlikte geliyor. Oyun geliştiricileri de mümkün olanın sınırlarını önemli ölçüde zorlayabilecekler.

  • Windows 10'da görmek istediğimiz 10 Xbox One oyunu: Bilgisayarda eksik olan en iyi oyunlar

Entegre aramanın performansı büyük bir ikramiye. Dosyalar, klasörler, ayarlar ve uygulamalar dahil olmak üzere temelde her şeyi bulan yeni Aramayı seviyoruz (evet, OS X'teki Spotlight'ın bunu çağlar boyunca yapabildiğini biliyoruz). İstediğiniz buysa, sizin için web aramaları yapmayı da önerecektir. Ve bunu yapmak için varsayılan tarayıcınızı kullanacak.

Windows 10 Kullanılabilirliği

Windows 10 akıllıdır çünkü Windows 7 için kullanılanlar için sığ bir öğrenme eğrisi olacak, ancak Windows güç kullanıcıları için tamamen özelleştirilebilir.

Görünüşe rağmen, yeni Başlat menüsü Windows 7 eşdeğerinin yaptığı her şeyi ve daha fazlasını yapıyor. Aşinalık, hemen hemen herkesin Windows 10'u alıp hemen çalışmaya başlayabilmesini sağlamalıdır. Microsoft, Windows 8'de durumun böyle olduğunu iddia etmeye çalışsa da, düpedüz yanlıştı.

Yeni Ayarlar uygulaması, Kontrol Paneli için değerli bir alternatiftir (hala arka planda bulunmaktadır) ve kullandığımız dokuz aydır Kontrol Panelini neredeyse hiç görmediğimiz yeni uygulamanın gücünün kanıtıdır. Windows 10'un erken geliştirme sürümü.

Yeni Eylem Merkezi, kullanıcı için biraz daha görünür olabilir, ancak ihtiyaç duyduğunuzda orada olduğuna karar verildi, ancak aksi takdirde mümkün olduğunca göze batmayacak şekilde olmalıdır.

Windows'u masaüstünüzün yan tarafına tutturma yeteneği (Aero Snap), ilk olarak Windows 7'de gördüğümüz bir özelliktir, ancak Windows 10'da dört yönlü snap yapma özelliği ile güçlendirilir. Bu bir dizüstü bilgisayar monitörü için kullanışlı değildir, ancak 28 veya 32 inçlik bir ekranınız varsa harika olacaktır.

Pingtwitter Kararı

Windows 10 bir zaferdir, ancak birkaç soru işareti olmadan değildir. Windows kadar baskın olan bir işletim sistemini sorgulamak tuhaf görünse de, mobil açıdan bir zayıflığı var.

Microsoft, uygulama mağazasını birleştiriyor ve Windows 10'u her cihaz için bir Windows haline getirmek istiyor, ancak mobil pazarda mevcut olmayacak kadar geride kaldı. Uygulama geliştiricilerin ayrıca Windows Mağazası ile daha fazlasını alması gerekiyor - ve bu hala sadece küçük bir şekilde oluyor.

Yine de işleri halletmek için bir işletim sistemi olarak Windows yenilemez. Apple'ın OS X mükemmel, ancak Windows 10'u çalıştıracak çok çeşitli aygıtlar, üreticilerin desteğinin rakipsiz olduğunu ortaya koyuyor.

Bunu beğendin mi? Neden kontrol etmiyorsunPingtwitter Opinion: Windows 10, Microsoft'un geçmişteki aptalca hatalarını düzeltir