Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Windows 10 vs macOS High Sierra: Masaüstü işletim sistemi pazarında kim kazanıyor?

Windows 10 vs macOS High Sierra: Masaüstü işletim sistemi pazarında kim kazanıyor?

Microsoft ile Apple rekabeti 80'lerin ortalarından beri devam ediyor ve hala güçlü. Her ikisi depencerelerveMac os işletim sistemio zamandan bu yana, genel olarak bilgi işlemde olduğu gibi uzun bir yol kat etti, ancak çoğu bilgisayardaki işletim sistemi söz konusu olduğunda hala biri veya diğeri.


2018 yılına girerken, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kimin üstün olduğunu görmek için bu iki saygıdeğer işletim sistemini bir kez daha karşı karşıya getirmenin zamanının geldiğini düşündük. Elbette, kilometreniz değişebilir - bu yüzden okuyun ve sonuçlarımıza katılıp katılmadığınızı görün.

Tasarım ve cila

MacBook Pro

MacBook Pro

Apple her zaman burada üstünlük sağladı ve bu gerçek olmaya devam ediyor: macOS, genel olarak Windows'dan daha güzel görünüyor. Bu, Windows 10'un çirkin bir işletim sistemi olduğu anlamına gelmez - kesinlikle Windows 7 ve Windows 8'i yener - ancak genel olarak kendimizi Apple'ın işletim sistemini tercih ederken buluyoruz.


Programları başlatma, sanal masaüstleri arasında geçiş yapma ve bildirimleri kontrol etme gibi işlemler, macOS'ta daha zarif ve şık görünüyor. Windows ise aksine, daha kullanışlı ve işlevsel olarak karşımıza çıkıyor. Apple, tasarım açısından her şeyi doğru anlamıyor, ancak seçimlerinin çoğu göze hitap ediyor.

İğne biraz hareket ediyor - örneğin yeni Windows 10 Ayarları bölmesinin eski Denetim Masasına ne kadar güzel olduğunu düşünün. Ayrıca, Windows'un kullanıcıların uygulamaları, macOS alternatifine kıyasla ekranın yan tarafına yapıştırmasına izin verme şeklini de tercih ediyoruz. Windows 10'un tasarım açısından bazı güçlü noktaları vardır.


Windows, uygulamalarını ve menülerini geleneksel masaüstü ortamının yanı sıra tabletlerde de çalıştırma ihtiyacı nedeniyle biraz engellenmiştir ve boşluk bazılarının düşündüğünden daha yakın olsa da, yine de Apple'ın bu turu kazandığını düşünüyoruz.

MacOS High Sierra bilgisayarlarda en iyi fiyatlar Apple MacBook (2017) 12 '... Apple Macbook 12' (2017) Amazon $ 899 GörüntüleTüm fiyatları görünDokunmatik Ekranlı Apple MacBook Pro ... Dokunmatik Çubuklu Apple MacBook Pro 13 inç (2017) Amazon $ 1.799,77 GörüntüleTüm fiyatları görünApple 13 İnç MacBook Air ... Apple Macbook Air (2017) Amazon $ 959.99 GörüntüleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Uygulamalar ve özellikler

Yüzey Kitabı 2


Yüzey Kitabı 2

Posta istemcisinden Microsoft Edge'e kadar Windows ile birlikte gelen tümleşik uygulamalar halen devam etmekte olan çok sayıda çalışmadır - Microsoft yeni özellikler eklese ve tüm bunları daha da güzelleştirse bile, pek fazla olmasa da temelleri kapsayacak kadar gelirler. zaman.

Bunu, çok yetenekli bir posta istemcisi, takvim uygulaması, kişi yöneticisi ve web tarayıcısına atan macOS ile karşılaştırın, tam bir ofis paketinden ve iMovie biçiminde bir ev filmi yapım programından bahsetmeye gerek yok. Microsoft'un Office uygulamaları, işletim sisteminin kendisi için ücretli ekstralar olmaya devam ediyor, ancak bir web tarayıcısında Word, Excel ve PowerPoint'in hafif sürümlerine erişebilirsiniz.

Hem Microsoft hem de Apple, tökezleyen bir başlangıçtan sonra bulut tekliflerini geliştiriyorlar, ancak ne OneDrive ne de iCloud, Google Drive ve Dropbox'ın sunduğu aynı genişlikte özellik ve arayüz kalitesini sunmuyor. OneDrive biraz daha fazlasını yapabilir ve daha fazla cihazla çalışabilir, bu yüzden burada bile olsa iCloud biraz daha ince bir seçenektir.


GelinceSiri ve Cortana, yine onurla ilgili. Her ikisi de kendi işletim sistemlerine iyi bir şekilde entegre edilmiştir, her ikisi de günlük yaşamınızı yönetebilir ve web'deki sorguları arayabilir ve her ikisi de çeşitli ayarları ve yerel aramaları kontrol edebilir. MacOS ve Windows'ta bu asistanlar arasında seçim yapmak için çok büyük bir anlaşma yok.

Cihazlar ve uyumluluk

macOS High Sierra

macOS High Sierra

Microsoft'un Windows 10'u masaüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde çalıştırma girişimleri yazılımda bazı pürüzlere yol açtı, ancak bu aynı zamanda Windows'un macOS'tan çok daha geniş bir donanım yelpazesinde mevcut olduğu anlamına geliyor - tabletler, 2'si 1 arada bilgisayarlar, dönüştürülebilir dizüstü bilgisayarlar , ve bunun gibi. Tablet moduna kolayca adapte olur ve bir kalemle de kullanılabilir.

macOS, aksine, dokunmatik ekran desteği olmadan kendisini geleneksel dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarla sınırlar (sadece ara sıraTouch Bar desteği). Elbette bu size uygun olabilir, ancak Windows 10'un daha geniş bir form faktörü yelpazesinde mevcut olduğunu ve bunlarla çalıştığını belirtmek gerekir.

Windows aynı zamanda uyumluluk açısından da kazanır - bir iPhone veya Android telefonla çalışmak eşit derecede mutluyken, macOS diğer Apple donanım ve yazılımlarıyla çalışmak için çok tasarlanmıştır. Tümünü iCloud'da, Apple TV'lerde veAna Sayfa, ardından macOS'un sunabileceği çok şey vardır; değilse, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Oyun oynamayı da unutmayalım, burada Windows bariz bir seçimdir, bir bilgisayara bağlanmak isteyip istemediğiniziXbox Oneveya Windows makinesinin kendisinde oyun çalıştırın. Windows ayrıca, sanal gerçeklik ve VR kulaklıkları için destek söz konusu olduğunda, en azından bu noktaya kadar kazandı.

Windows 10 bilgisayarlarda en iyi fiyatlar Microsoft Surface Book 13.5 '... Microsoft Surface Book 2 Amazon 999 $ GörüntüleTüm fiyatları görünDüşük Stok Microsoft Surface Pro (5th ... Microsoft Surface Pro (2017) Amazon $ 614 GörüntüleTüm fiyatları görünMicrosoft Surface Studio (1. ... Microsoft Surface Studio Amazon 3.000 $ GörüntüleTüm fiyatları görünMicrosoft Surface Kitabı ...Microsoft Surface KitabıWalmart609,27 $ Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Masaüstü işletim sistemi kararı

Windows 10 ve macOS High Sierra

Windows 10 ve macOS High Sierra

Windows 10 ve macOS High Sierra'da sahip olduğumuz kelime sayısının on katını yazabiliriz ve yine de bu iki juggernaut işletim sistemi söz konusu olduğunda konuşulacak her şeyi ele alamayız. Umarım faydalı bir genel bakış sunmuş olsak da: Dürüst olmak gerekirse, hem Windows hem de macOS şu anda çok etkileyici bir seviyede.

Bize göre macOS, yazılımının cilası ve stili, işletim sistemi içinde hareket edebilmenizin sezgisel yolu, (genellikle) Apple'ın yaptığı diğer her şeyle sorunsuz entegrasyonu ve tabii ki tüm uygulamalarınız açısından en iyi olmaya devam ediyor. içine atıl.

Öte yandan, Windows çok daha farklı türde cihazlarda mevcuttur, Apple tarafından yapılmayan kit ile daha iyi uyumluluk sağlayabilir ve oyunlar ve VR açısından açık bir şekilde kazanır. Aynı şekilde daha özelleştirilebilir ve esnek bir dokunuşAndroidiOS'tan daha özelleştirilebilir ve esnektir.

Sonuçta, bu iki işletim sistemi artık özelliklerin ve özelliklerin daha az önemli olduğu ve kendi ihtiyaçlarınızın ve deneyiminizin daha önemli olduğu aşamaya geçmiştir: sizin için doğru işletim sistemi (ve doğru dizüstü bilgisayar veya masaüstü), halihazırda rahat olduğunuza bağlıdır. ve Windows ve macOS arasındaki büyük farklar yerine bilgisayarınızla ne yapmak istediğiniz.

  • Google ve Apple mobil platformlarda nasıl birikiyor?