Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Windows 11: Yeni işletim sistemine gelen en iyi 10 özellik

Windows 11: Yeni işletim sistemine gelen en iyi 10 özellik

NSWindows 11'in başlatılmasıolay bugün gerçekleştiğinde pek sürpriz olmadı, amadaha fazla özellikbirkaç kıvrımlı kutudan ve merkezi bir başlat menüsünden. Aslında, Windows işletim sisteminin yeni sürümüne, iş kullanıcılarından oyunculara kadar her türden insana fayda sağlayacak gerçekten akıllıca eklemeler var.


Windows, 35 yıldır çeşitli biçimlerde var ve çoğu için en popüler işletim platformu olarak kaldı. Ancak, her ikisi de gerçek alternatifler sunan Mac OS ve Chrome ile rekabet hiç bu kadar şiddetli olmamıştı, Microsoft'un Windows'u yeni nesil için uygun tutmanın bir yolunu bulması gerekiyordu.

Biraz anımsama gördük, ancak bu lansman Windows'u dört gözle beklemekle, gelecek için bir platform oluşturmakla ilgiliydi. Diğerlerinin başarılı olması için bir yol sağlamaya odaklandı ve bu, kullanıcılara kullandıkları uygulama ve programlara ilişkin bir seçenek sundu - rekabette ince bir perde.

Windows 11'e yükselttiğinizde yolunuza çıkan en iyi yeni özelliklerin bir özetini burada bulabilirsiniz.

Windows 11


(Resim kredisi: Microsoft)

1. Takımlar yerleşiktir

Microsoft Teams, Zoom'un ve hatta Google Meet'in harika faktörüne sahip olmayabilir, ancak son birkaç yılda birçok kullanıcı için sağlam bir iş yeri çözümü sağladı ve son zamanlarda daha çok tüketicilere yöneliyor. Windows 11 ile Teams, platforma entegre olarak gelir ve daha kolay bağlantı kurmanıza ve paylaşmanıza olanak tanır. İster dosya gönderiyor, ister görüntülü sohbet yapıyor olun, bunların tümü artık yalnızca birkaç tıklamayla kullanılabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde burada Skype'tan söz edilmedi - korkarım sonunda MSN messenger'ın yoluna gitti.

Windows 11


(Resim kredisi: Microsoft)

2. Yapış düzenleri

Çoklu görev, Windows 11'de büyük bir odak noktasıdır ve çoğu kullanıcının bu günlerde aynı anda birden fazla uygulamaya göz kulak olmaya çalıştığını kabul eder (şu anda pencerelerle dolu iki ekran üzerinde çalışıyorum). Yeni ek düzenler, varsayılan olarak kullanılabilen bir dizi düzen ile ekranınızda birden çok pencereyi daha kolay düzenlemenize olanak tanır. Bunlar daha sonra ek gruplar olarak saklanabilir, bu da çıkıp başka bir şeye bakmanıza ve ardından tekrar ayarlamak zorunda kalmadan tek bir tıklamayla çoklu görev görünümünüze geri dönmenize izin verir.

3. Masaüstü bilgisayarlar ve ikinci ekranlar

Bilgisayarlarını iş makinesi, kişisel makine veya oyun gibi birden çok işlev için kullananlar için Windows artık projeleri gruplandırmanıza ve birden çok masaüstü kurmanıza olanak tanır. Bu masaüstleri, iş için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri ayarlamanıza ve ardından akşam gezintiniz için kişisel bir masaüstüne geçmenize ve ardından kolayca tekrar geri dönmenize olanak tanır. Bunları farklı odalar olarak tanımlar ve her birinin adını özelleştirebilirsiniz.


İkinci bir monitör kullananlar için, ekranın bağlantısını tekrar kestiğinizde, Windows 11, hepsini dizüstü bilgisayarınızın ekranına geri bırakmak yerine bu monitör görünümünü en aza indirecektir. Ve monitörünüze tekrar taktığınızda, eskisi gibi açılacaktır. İkinci ekranı kullanan herkesin bileceği gibi, bu gerçekten kullanışlı bir eklentidir.

Windows 11

(Resim kredisi: Microsoft)

4. Widget'lar

Windows widget'ları, seçtiğiniz haber ve raporlarla ekranın yan tarafından açılan yeni bir kişiselleştirilmiş beslemedir. Bunları bir yan çubuk olarak görüntüleyebilir veya tüm ekranı doldurmak için dışarı çekebilirsiniz. Bu, takvim görünümü, hava durumu, en iyi haberler ve fotoğraflar gibi şeylerin mevcut olduğu MacOS'taki widget'lara benzer. Yine de, özellikle tek bir ekranda çalışırken hoş bir işlev.

5. Uyarlanabilir ekran

Windows 11, hibrit aygıtlarla daha iyi çalışmak için dikey kullanım için dönebilen uyarlanabilir bir ekran sağlar. İşletim sisteminin çift ekranlı ve katlanabilir cihazlarla nasıl çalışacağından bahsedilmedi, ancak bunların da artık burada daha iyi desteklendiğini varsayıyorum. Sunum, klavye çıkarıldığında Surface Pro'nun kullanımına ve diğer girişleri nasıl desteklediğine odaklandı.


Windows 11

(Resim kredisi: Microsoft)

6. Kalem ve hareket kontrolü, Dokunmatik klavye ve ses kontrolü

Windows 11, klavyeyi veya fareyi kullanmak istemediğinizde, bilgileri nasıl girmek istediğiniz konusunda esnek olacak şekilde tasarlanmıştır. Kalem stylus kullanımı için tasarlanmıştır ve bunu yaparken yeni dokunsal geri bildirime sahiptir. Dokunmatik ekranda kalem veya parmak kullanarak da hareket kontrolü vardır.

Kaydırma hareketleri, boşluk çubuğunu basılı tutarken imleç kontrolü ve bir emoji menüsü ile tamamlanan, akıllı telefondaki klavyeye çok benzeyen yeni bir dokunmatik klavye var. Ayrıca, sağlanan otomatik noktalama ile metni dikte etmek için ses girişini kullanabilir ve “bunu sil”

Windows 11

(Resim kredisi: Microsoft)

7. Windows için Oyun

Windows 11'in gerçekten ilginç olduğu yer, oyun desteğidir. Microsoft, Windows 11 ile daha güçlü bir oyun deneyimi sunmak için buradaki Xbox deneyimini kullanıyor. Direct X 11 (veya üstü) platformunda oluşturulan oyunlar, Xbox'ta dağıtıldığı gibi Windows 11'de bir otomatik HDR işlevinden yararlanacak. Bu, Age of Empires gibi oyunlar da dahil olmak üzere binlerce oyuna fayda sağlayacak şekilde ayarlanmıştır.

Xbox'tan devralınan başka bir işlev doğrudan depolamadır. Bu, yükleme süresini büyük ölçüde azaltmak için varlıkların grafik kartına yüklenmesine olanak tanır. Bu, bundan yararlanmak için doğru sabit sürücülerin ve sürücülerin kullanılmasını gerektirecek, ancak büyük olasılıkla üst düzey oyun makinelerine fayda sağlayacaktır.

Windows 11

(Resim kredisi: Microsoft)

8. Xbox oyun geçişi yerleşik

PC için Xbox Game Pass, Windows 11 kullanıcılarına çok sayıda PC oyununa, ayrıca tüm Xbox Games Studios ve Bethesda oyunlarıyla Xbox Bulut oyunlarına ve piyasaya sürüldüğünde kullanıma sunulan EA Play oyunlarına erişim sağlar.

Xbox uygulaması, doğrudan Windows 11 platformunda yerleşik olarak bulunur ve erişimi daha da kolaylaştırır. Konsol ve PC arasında geçiş yapmak ve oyunları doğrudan Xbox uygulamasından satın almak için çapraz oynama ve çapraz kaydetmeden yararlanabilirsiniz.

Windows 11

(Resim kredisi: Microsoft)

9. Windows mağazası

Windows mağazası da tamamen yeniden tasarlandı ve yeni uygulamalar bulmayı daha hızlı ve kolay hale getirdi. Adobe, programlarını doğrudan Windows mağazasında sunan belki de en büyük isimdir, ancak Microsoft, kendi uygulamalarını başlatmak isteyenler için mevcut olan yeni politikalar ve ticaret modelleri ile küçük geliştiricileri de mağazaya katılmaya teşvik etmeye heveslidir.

Windows 11

(Resim kredisi: Microsoft)

10. Android uygulamaları

En azından, Windows 11 sağlarAndroid uygulamaları için yerel destek. Bunlar platforma entegre edilmiştir ve Windows programlarıyla birlikte kullanılabilir. Bunları Amazon uygulama mağazası aracılığıyla Microsoft mağazasından indirebilirsiniz.