Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Windows 11, fütüristik yeni görünüm, Android uygulama desteği ve daha iyi oyun özellikleriyle duyuruldu

Windows 11, fütüristik yeni görünüm, Android uygulama desteği ve daha iyi oyun özellikleriyle duyuruldu

Microsoft, bugün canlı bir etkinlik sırasında Windows 11'i resmen başlattı. Şirket, Windows 10'un yılda iki kez güncellemelerle sonsuza kadar destekleneceğini ima etmiş olabilir, bugünkü etkinlik, popüler işletim sistemine yeni bir numara eklendiğini kanıtlıyor.


Yeni bir görsel stil, Windows 11'in sunacaklarının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Yeni cam efektleri ve yuvarlatılmış köşeler, işletim sistemini biraz daha güncel hale getirecek. Görev çubuğu yeni bir görünüme kavuşuyor, ancak ekranlarının ortasında Mac tarzı bir başlatma çubuğu istemeyen kişiler için özelleştirme seçenekleri olacak.

Windows 11 olayı - ne kadara mal olacak ve ne zaman alabilirim?

Buna göreMicrosoft'un blogu'Windows 11, uygun Windows 10 PC'ler ve bu tatilden başlayarak 2022'ye kadar devam eden yeni PC'ler için ücretsiz bir yükseltme yoluyla sunulacak. Ve önümüzdeki hafta, Windows 11'in erken bir yapısını Windows Insider Programıyla paylaşmaya başlayacağız – bu, geri bildirimleri bizim için önemli olan tutkulu bir Windows hayranları topluluğudur.'

Windows 11 olayı - bilgisayarım çalıştıracak mı?

Mevcut PC'nizin Windows 11'i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için resmi siteye gidip aşağıdaki dosyayı indirerek test edebilirsiniz.Sağlık Kontrolü uygulamasıMicrosoft diyor.

Windows 11 etkinliği - oyun

Oyun, Windows 11 için büyük bir odak noktasıdır. Otomatik HDR, uyumlu bir monitörünüz varsa her zaman en iyi görüntüyü görmenizi sağlar. Zaten Xbox Series X'te, ancak yakında PC'lerde de mümkün olacak. Geliştiricilerin de onunla oynamasına gerek yok, şirket diyor ki 'sadece çalışıyor'.


Doğrudan Depolama da çok önemli. Bilgisayarınızın CPU'sunu rahatsız etmeye gerek kalmadan sabit sürücünüze grafik erişimi sağlar. Bunun yerine doğrudan akışa alınırlar, bu da yavaş yükleme dokularıyla ilgili sorunları azaltmaya yardımcı olur. Bu, onu destekleyen GPU'lar için Windows'ta yerleşiktir.

Windows 11 olayı - Microsoft Mağazasını güncelleme

Bu önceden söylenmişti, ancak Microsoft mağazasında da bazı değişiklikler yapıyor. Daha önce şirket, mağazada yalnızca Universal Windows uygulamalarını destekliyordu. Ancak şirket bunu değiştiriyor ve farklı bir geliştirme sistemi kullanılarak oluşturulmuş olsa bile herhangi bir geliştiricinin uygulamalarını mağazaya koymasına izin veriyor.


Windows

(Resim kredisi: Microsoft)

Windows 11 olayı - Windows'ta Android uygulamaları

Bu oldukça büyük bir haber. Microsoft, Windows'un herhangi bir Android uygulamasını işletim sisteminde yerel olarak çalıştırmasına izin verecek. Bu uygulamalar Amazon'un App Store'u aracılığıyla sağlanacak, bu nedenle seçim oldukça önemli olacak.


Windows 11, Android uygulamalarını destekleyecek

(Resim kredisi: Microsoft)

Windows 11 olayı - ne zamandı

Windows etkinliği, 24 Haziran Perşembe günü, “Windows için sırada ne olduğunu göreceğimizi” ilan eden davetle gerçekleşti.

Eylül'ün önceki olaylara dayalı olarak halka açık bir sürüm araması muhtemel olduğundan, yazılımın etkinlikten hemen sonra düşmeye hazır olacağından şüpheliyiz.

Windows 11 etkinliği – nasıl izlenir

Windows 11 lansman etkinliği, Microsoft'un özel web sitesinde izlenebilir.etkinlik sayfasıveLansmanı Twitter'da da izleyebilirsiniz.