Close

WQHD, QHD, 2K, 4K ve UHD: fark nedir?

Ekranlı her türlü donanım cihazı için alışverişe gidin -en iyi telefonlariçinen iyi televizyonlar- ve uğraştığınız çözümü bulmak istiyorsanız kafa karıştırıcı bazı terimlere ve kısaltmalara rastlayacaksınız.


Bir modeli diğerinden daha iyi ayırt edebilirsiniz, burada standart terimler ve başvurdukları çözünürlükler arasındaki farkları açıklamak için buradayız - ekranınızın netliğini, inç başına piksel sayısını unutmayın, çözünürlüğe bağlıdır ve ekranın boyutu.

Başka bir deyişle, bir 2,560 x 1,440 piksel ekran bir akıllı telefonda keskin görünecek, ancak 40 veya 50 inçlik bir alana yayılmış o kadar da harika görünmeyecek. Boyutlar da önemli olduğundan, daha yüksek piksel sayısının her zaman daha keskin bir ekran anlamına gelmediğini unutmayın.

HD ve Full HD

Alt uçtan başlamak için, HD Yüksek Tanımlıdır ve terim televizyon setleriyle ilgili olarak ilk ortaya çıktığında 720 satır ve üstü piksel içeren her şey anlamına gelebilir - tipik olarak 1.280 x 720 piksel anlamına gelir.


Full HD, bunu 1.080 satıra ve 1.920 x 1.080 piksellik tipik çözünürlüğe yükseltti. HD televizyonun ilk günlerinde, hem 1080i (taramalı) hem de 1080p (aşamalı) için referanslar görürdünüz - taramalı teknoloji, bir karenin resmin düz çizgilerini gösterdiği eski TV setlerine geri dönüştü çerçeve, çerçeve sayısını etkili bir şekilde yarıya indirerek tek satırları gösterir.

1080p, aksine, her kare için tam resmi çizer ve bu nedenle tercih edilir olarak kabul edilir. Bu günlerde neredeyse yalnızca 1080p'den bahsedildiğini göreceksiniz, eğer 'i' veya 'p' hiç dahil edilmişse (herhangi bir harf gösterilmezse, muhtemelen 1080p'dir).


QHD, WQHD ve 2K

Ekran çözünürlükleri Full HD'ye uzun süre bağlı kalmadı ve merdivendeki bir sonraki adım, şu anda birçok amiral gemisi telefon için standart olan Quad High Definition veya QHD - 2,560 x 1,920 pikseldi.

Dört adet 1.280 x 720 ekranı bir QHD ekrana sığdırabilirsiniz, dolayısıyla Quad adı.


Yine de pek çok telefon Full HD kullanıyor ve farkı 5 veya 6 inç ekranda anlayıp anlayamayacağınız tartışmalı; Bu, bir özellikler sayfasında kesinlikle daha iyi göründüğünü söyledi, bu yüzden birçok telefon üreticisi buna karar vermiş olabilir.

Kafa karıştırıcı bir şekilde, aynı spesifikasyona yalnızca 16: 9 en boy oranını vurgulamak için genellikle WQHD veya Geniş Ekran Dörtlü Yüksek Çözünürlük olarak da atıfta bulunulur. WQHD ve QHD aslında aynı spesifikasyona atıfta bulunuyor.

Daha sonra, sektörde oldukça düzensiz bir şekilde uygulanan 2K var, ancak teknik olarak konuşursak, daha büyük boyutun 2.000'den fazla piksel ölçtüğü herhangi bir ekrana atıfta bulunabilir (örneğin 2.048 x 1.080). Bununla birlikte, WQHD ve QHD genellikle 2K olarak da etiketlenir, çünkü bunlar 4K'nın yarısı yüksekliğinde ve yarısı genişliğindedir, bu nedenle aynı ekran çözünürlüğü için üç farklı teriminiz vardır.


4K ve UHD

4K, ilk olarak 4.096 x 2.160 piksel ile sinema standardı olarak geldi, dolayısıyla 4K adı, ancak tüketici elektroniğinde 3.840 x 2.160 piksel anlamına gelecek şekilde biçimlendirildi - yani teknik özelliklerde dört bin yok, ancak Full HD'nin dört katı boyutunda ( 4K olanın içine dört Full HD ekran sığdırabilirsiniz).

UHD veya Ultra Yüksek Çözünürlük, tamamen aynı anlama gelir - 3,840 x 2,160 piksel. Bazı insanlar 4K ile UHD arasındaki ayrımı net tutmayı severler, ancak 4K terimi artıkoyun konsoluve herkesin 3.840 x 2.160 çözünürlüğünün kısaltması olarak kullandığı TV'ler.

Pek çok donanım üreticisi, tüm temellerini kapsayacak şekilde mallarına 4K UHD etiketi koyarken, teknik olarak 2160p, hem 4K hem de UHD türleri için kullanılabilir.

4K'da o kadar çok piksel var ki - 8 milyondan fazla - bunları bir akıllı telefon ekranına yerleştirmenin pek bir anlamı yok (bazıları denemiş olsa da). Bu çözünürlüğü büyük ekran monitörlerde ve televizyon setlerinde görme olasılığınız çok daha yüksektir.

Diğer ekran çözünürlükleri

Bunlar, çevrimiçi seyahatlerinizde karşılaşacağınız ana terimlerdir, ancak diğer ekran çözünürlükleri de vardır - Wikipedia'dakapsamlı bir liste. Bazı üreticiler zaten 5K (5,120 x 2,880) veya 8K (7,680 x 4,320) için baskı yapıyorlar, ancak en büyük ekranlarda bile insan gözünün farkı gerçekten anlayıp anlayamayacağı net değil - bu nedenle bu formatların gerçekten kullanılıp kullanılmadığı görüldü.

  • Bunu beğendin mi? Kendinize 8 milyon piksele sahip bir monitör alın