Close
  • Ana
  • /
  • Oyun Oynamak
  • /
  • Xbox'tan Phil Spencer, PS5 DualSense'i seviyor: Microsoft'un ondan ödünç alması gerekenler

Xbox'tan Phil Spencer, PS5 DualSense'i seviyor: Microsoft'un ondan ödünç alması gerekenler

Stok durumu hala konsolları ele geçirmeye çalışan bir sürü oyuncu bırakmış olsa da, şu anda yeni nesil konsollardayız.Xbox Serisi XvePS5. Her iki donanım parçasının da artıları ve eksileri var, ancak genel fikir birliği, Sony'nin gerçekten 'yeni nesil' hissi vermesi, Microsoft'un ise biraz daha muhafazakar olduğu yönünde.


Tabii ki, her iki konsolun da iç kısımları, konsola kıyasla önemli ölçüde yükseltildi. sony-ps4-review-Pingtwitters-official-playstation-4-reviewveXbox One X, ancak Sony'nin PS5 için radikal bir tasarım ve süslü bir kontrolörle ihtiyatlı davrandığı yerde, Microsoft, Xbox Series X estetiği açısından geleneğin yanında yer aldı ve kontrol cihazına büyük ölçüde dokunulmadı. Tabii ki, bu yaklaşımın faydaları var – özellikle geriye dönük uyumluluk; bu nedenle, evinizde son ve güncel Xbox konsollarınız varsa, oyun kumandalarınızdan herhangi birini alıp çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak şirket, donanım özellikleri açısından çıtayı yeterince yükseltmediği için eleştiriler aldı.

Microsoft hemfikir görünüyor - veya en azından bununla ilgili daha geniş konuşmayı kabul etti. Bu yılın başlarında, Xbox Series X'i satın alan müşterilere bir Xbox konsol deneyimi anketi gönderildi ve sorulardan biri, katılımcılara konsolun 'yeni nesil' hissedip hissetmediğini sordu (aracılığıyla).Teknoloji Radarı). Ayrıca, kullanıcıların 'bu konsolla birlikte gelen kontrol cihazında olmasını (istedikleri) PlayStation kontrol cihazlarındaki özelliklerin farkında olup olmadıklarını' sordu.

Ve şimdi Xbox patronu Phil Spencer, Sony'nin DualSense ile yaptığı mükemmel çalışması hakkında samimi bir yorumda bulundu ve bunun sonucunda bir sonraki Xbox denetleyicisinin elden geçirilebileceğini ima etti.

Xbox Series X denetleyicisi


(Resim kredisi: Microsoft)

üzerinde görünüşü sırasındaKomik Oyunlarpodcast'te Spencer'a Xbox çevre birimlerinin geleceği soruldu ve Sony'nin PS5'in DualSense üzerindeki çalışmalarını övdü.

'Donanım yol haritamızı düşündüğümde - ve Liz Hamren'ın ekibinin evrimini, donanım ekibimizi ve yaptıkları işi gerçekten seviyorum - kesinlikle daha fazla oyuna daha fazla oyun getirebilecek farklı türde cihazlar düşünüyoruz. yerler. Ama muhtemelen [Xbox] kumandasında yapacağımız bazı işler var.


'Sony'nin kontrolörleriyle iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum ve biz de bunlardan bazılarına baktık ve yapmamız gereken şeyler olduğunu [düşünüyoruz], ama muhtemelen şu anda daha ısmarlama aksesuarlar yerinde değil.'

Hem Spencer hem de Microsoft, Xbox denetleyicisinin evriminin Sony'ninki kadar 'yeni nesil' olmadığının farkındadır ve DualSense'i PS5'e özel Returnal ve Ratchet & Clank: Rift Apart oyunlarıyla birlikte kullanmış olan Microsoft'un yapabileceği özellikler vardır. görmeyi çok istediğim şeyi kolayca benimseyin.


Sony DualSense denetleyicisi

(Resim kredisi: Sony)

Dokunsal geribildirim

Xbox Series X ve Xbox One denetleyicileri bu özelliği desteklemez. Bu arada Sony, DualShock 4 için düşürdükten sonra gürlemeyi geri getirdi.PS3kontrolör. PS5, DualShock 4'te bulunan temel motor çiftini terk ediyor ve bunun yerine onları 'son derece programlanabilir ses bobini aktüatörleri' ile değiştiriyor (aracılığıyla).KABLOLU).

Bu, Sony'nin DualSense'inde dediği gibi, 'çamurda araba sürmenin yavaş kumluluğu gibi, oynarken hissedeceğiniz çeşitli güçlü duyumları' simüle edebilen çok daha incelikli geri bildirim sağlar.Blog yazısı.

Dokunsal geri bildirim gerçekten başka bir seviyede ve hile hissi vermeden oyuna başka bir daldırma seviyesi ekliyor. İlginç bir şekilde, hem PS5'in DualSense'indeki hem de Nintendo Switch'in Joy-Cons'ındaki dokunsal geri bildirim özelliği, tarafından geliştirilmiştir.daldırma, bu yüzden Xbox gerçekten garip adam.


PS5 DualSense Gece Yarısı Siyahı

(Resim kredisi: Sony)

Uyarlanabilir tetikleyiciler

DualSense'in oyuncuları kendine hayran bırakan bir başka oyunu değiştiren özelliği de uyarlanabilir tetikleyiciler. Hepimizin defalarca okuduğu örnek, PlayStation blogundan 'ok atmak için yay çekmeyi' hissedebilmektir. Ancak tetikleyiciler, oyun içi eylemlerinizin dokunsal geri bildirimine ek olarak, gerçekten bir gerginlik hissi katıyor.

Oyuncuların ellerinde olduğu kadar ekranda da yeni nesil deneyimi yükseltmek için gereken tüm bileşenlere sahip olmasına rağmen Sony, denetleyiciyi oldukça ince tutmayı başardı. Tasarımcılarının 'el tetiklerinin açısını' ayarlayarak ve 'tutamak için bazı ince güncellemeler' yaparak başardıkları 'kontrol cihazını gerçekten göründüğünden daha küçük hissettirme zorluğunu' açıklıyor.

PS5 DualSense

(Resim kredisi: Sony)

hoparlör

DualSense, bir mikrofon ve hoparlörle donatılmıştır; mikrofon, oyuncuların kulaklık olmadan grup sohbetine katılmasına izin veriyor, ancak hiç kullandığım bir özellik değil. Herkesin evlerinde biriktirdiği kulaklıkların miktarı göz önüne alındığında, bu harika bir ek gibi görünmüyor ve sesini kapatmayı hatırlamadığınız sürece, etrafınızda olan her şeyi partinize veya bir lobiye yayınlıyor.

Öte yandan konuşmacı, seviyorum. Yalnızca kulaklıklarla oynuyorsanız, bunun farkında olmayacaksınız ve pil gücünden tasarruf etmek için kapanabilirsiniz. Ancak, hoparlör etkinken Ratchet & Clank: Rift Apart'ı oynadığınızda, oyun içi sesleri mükemmel bir şekilde simüle etmek için dokunsal geri bildirimle mükemmel bir şekilde eşleşir.

Sony, çevre birimini yeni nesil deneyimin gerçek bir parçası haline getirmenin yollarını keşfetmek için tekneyi gerçekten zorladı ve DualSense ile bir kazanan oldu. Xbox denetleyicisi harika, beni yanlış anlama ama işleri basit tutuyor.

Bu özelliklerin abartılması gerektiğini düşünmüyorum, ancak tamamen yeni bir çevre birimi oluşturmaktan çekiniyor, bunlar denetleyici oyununu geliştirmenin sonraki bariz adımları ve Sony'nin yaptığı eklemeler geniş çapta övgüyle karşılandı.

Tek dezavantajı pilin bitmesidir. DualShock'tan daha sağlam olması gerekirken, benim kendi anekdot deneyimim tam tersi. Pil endişe verici bir hızla bitiyor gibi görünüyor ve buna aşağıdakiler de dahildir:yeni (ish) Kozmik Kırmızı baskı.

Spencer, oyunculardan gelen geri bildirimleri duymuş gibi görünüyor ve Xbox'ın olanaklarını keşfetmeye hevesli ve sırada ne olduğunu görmek için heyecanlıyım.

Günümüzün en iyi Microsoft Xbox One Kablosuz Denetleyicisi (Siyah) İndirimli FiyatxBox için Kablosuz Denetleyici... Dick Smith 115,58 ABD Doları 57,79 ABD doları Görünümİndirimli fiyatYeni Kablosuz Denetleyici Oyun... Dick Smith 216,99 ABD doları 97.87 ABD Doları Görünüm Orijinal Microsoft Siyah... ebay 138 ABD Doları GörünümMicrosoft Wireless Elite... Amazon 265,89 AU$ Daha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz