Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Xiaomi'nin iddialı yuvarlanabilir telefon projesi, Samsung Galaxy Fold'u yeniden hissettiriyor

Xiaomi'nin iddialı yuvarlanabilir telefon projesi, Samsung Galaxy Fold'u yeniden hissettiriyor

Cep telefonları sürekli değişiyor, değişiyor ve dönüşüyor. Yeni konseptler, bir cihazı birçok farklı yöne bükebilen abartılı tasarımlara işaret ediyor. Şimdi, Xiaomi, ekranın kapasitesini telefonun etrafına gererek artıracak gibi görünen yeni bir yuvarlanabilir ekran tasarımıyla başını kaldırdı.


Konuya yeni bir bakış olabilirXiaomi Mi Mix 3Kayar tasarım herkese uymasa da, Xiaomi'nin tasarım yeteneklerinin değişmez bir uygulamasıydı. Teşhir tasarımı eski tasarımlara yeni yaklaşımlarla büyüdükçe, bu tür yeniliklerin gerekliliğini ve evrim uğruna evrim olup olmadığını incelemeye değer.

Döner ekranlı Xiaomi akıllı telefon

(İmaj kredisi: LetsGoDigital)

Akıllı telefon tasarımı her zaman kavramsal olarak mümkün olanın sınırlarını zorlar; Bu noktada, Xiaomi'ninpatentyeni yuvarlanabilir ekranı için oldukça iddialı, ama ne pahasına?

Ekim 2020'nin ikinci yarısında Amerika Birleşik Devletleri Patent Başvurusu Yayını tarafından yayınlanan, dikey olarak kayan bir ekrana sahip yenilikçi yeni bir tasarımla ilgilidir. Patent, bir kayar ray kullanan bir gövdeye işaret ediyor: bir birinci yüzey, bir ikinci yüzey karşıda ve bir yan yüzey var. Bunların tümü, geri çekilmiş bir durum ile dışarı kayan bir durum arasında gidip gelen 3'ü 1 arada esnek bir ekrana dönüşür.


Bu, hayal edemeyeceğiniz kadar uzak bir yüzeyse, o zaman Yanko'dan gelen görüntü bunun nasıl çalışabileceğini gösterir (aracılığıylaLetsGoDigital). Teoride, baştan çıkarıcı bir teklife benziyor: tamamen esnek, daha fazla ekran gayrimenkulü sunarken, kendisini çok yönlülüğe borçlu. Ancak, atlarınızı tutun: her şey göründüğü gibi olmayabilir, bu yüzden pratikliklerini keşfetmek için sözde tasarım özelliklerinden birkaçını seçtik.

Roll-up ekran

Telefonun ön tarafı tam ekran olabilir; telefonun arkasına da sarılacak şekilde kayar. Arka taraftaki ekranla, arka kameraya neredeyse yer kalıyor; ayrıca, kayar ray, selfie kamerası üzerinde ileri geri manevra yapabilmesi ve isterse kamerayı tamamen kaplayabilmesi anlamına gelir. Bu, tamamen çerçevesiz bir ahize izlenimi verir. Üstelik patent, önden aşağı doğru iki santimetrelik manevra kabiliyeti sağlayan bu hareketin, cihazın alt kısmında daha uzun olması anlamına geldiğini öne sürüyor.


Patentin gösteremediği şey, ekranın günlük kullanımda ne kadar sağlam olduğu. Bunun iyi bir ölçüsü, ekranın yuvarlanıp açılırken katlanması olabilir; ve renderların kredisine göre, operasyon şık bir şekilde inşa edilmiş görünüyor. Ancak bu ekranlar yalnızca üzerine monte edildikleri braket kadar iyidir; Xiaomi'nin patenti, ekranın mıknatıslar kullandığını gösteriyor ve cihazın açık veya kapalı bir konuma geçmesine izin veriyor. Sadece aklımızı orijinaline geri vermeliyiz.Samsung Galaxy Katlama: Pingtwitter bu hırsa hayran kaldı, ancak yürütmesi incelikten yoksundu, çeperde çirkin görünen çerçevelerden bahsetmiyorum bile.

Xiaomi çok benziyorOppo X 2021büyüleyici, yuvarlanabilir bir görünüme sahiptir. Ve hemen hemen aynı şekilde, ekran gövdeyi sardığı için ekranın şişmesi konusunda endişe duyulması için bir neden var. Bu, tüm katlanabilir ekran üreticilerinin, bu ekranların uzun ömürlülüğüne yaklaşırken uğraşması gereken bir tasarım tuhaflığıdır.


PingtwitterkapalıOppo'nun önerdiği yeni nesil ekran; Benzer şekilde, Xiaomi'ninki gibi genişleyen ekrana uyum sağlamak için ileri geri kayması lanse edildi. Yuvarlanabilir teknolojinin tüm çan ve ıslıklarının yanı sıra, bu telefonlar sergiden varlığa dönerken bu ekranların bütünlüğünü korumak en önemli zorluk olacaktır. Xiaomi konsepti farklı olmayacak.

Slayt gösterimi için sesli komutlar

Pingtwitter, Samsung hakkında sıcak bir şekilde bildirdigalaksi kaydırmayuvarlanabilir oyunda kendi izini bırakmış gibi görünen; modeli, Pingtwitter olarak, yuvarlanabilir ekranla kullanmak için bir S-Pen eklemeyi bile seçebilir.rapor edildiAralık ayında geri. Bu, potansiyel olarak anlayışlı bir tasarım seçimidir ve daha fazla kullanılabilirlik ve ekran üzerinde daha fazla manuel komut verir. Bu anlamda, bir ekran kalemi, ekran üzerinde başka bir kontrol vektörü ekler.

Bu arada, Xiaomi'nin patenti sadece parmak kontrollerinin ötesine geçiyor ve ekranı farklı konumlara taşımak için sesle çalışan komutları özetliyor. Telefonun işlevselliğine muhteşem bir katkı gibi geliyor – yuvarlanabilir aygıtınızla kullanmak için potansiyel yeni bir kontrol vektörü olan Samsung gibi.

Ancak, sesli komutlar çoğu zaman titrektir. Çaresiz cihazımız tarafından bu komutların yanlış yorumlanmasını hepimiz yaşamışızdır. Bu komutların yuvarlanabilir ekranlarımızı, özellikle de ekranınızın temel işlevselliği kadar önemli bir şeyi yerel olarak kontrol etmesine izin vermek iyi bir fikir mi?


Jüri hala dışarıda olmasına rağmen, Xiaomi cihazına eklenebilecek ve cihazın temel taşı olarak değerlendirilebilecek daha dengesiz ses özellikleri üzerinde, isteğe bağlı bir kontrol aracı olarak ekran kalemi gibi bir şeye sahip olmamız tercih edilir görünüyor. işlev görebilir.

Form faktörü

Ve Xiaomi'ye çok fazla olumsuzluk getirmemek için, ancak diğer cihazlar sadece yuvarlanabilir ekranları daha iyi yapacak şekilde ayarlanmış olabilir. LG'nin Pingtwitter'ün yuvarlanabilirliğinin alayını kesinlikle göz ardı edemezsiniz.kapalıCES 2021'den.

Sözde LG cihazına kısa bir bakış, boyutunu yanlardan önemli ölçüde artırmak için yuvarlanabilir teknolojiyi kullanacağını gösteriyor. Birpatenti geçen yıl alındıVe eğer spekülasyonlar doğruysa, ekranı Xiaomi'ninkileri kolayca gölgede bırakacak ve aralarında salınabilecek iki boyut seti sunacak.

Yuvarlanabilir form, daha büyük bir ekranda evde daha fazla görünür, burada kullanıcı deneyimi daha az karmaşık görünür ve daha dengeli olduklarından elde daha az hantal görünürler. Xiaomi patentinin yanlara doğru genişleyen bir tasarıma da sahip olduğunu belirtelim ancak bununla ilgili çok fazla detay yok.

Yuvarlanabilir akıllı telefonlar beğeninize göre çok fazla aldatıcıysa, her zamanen iyi telefonlarrehberlik etmek. Bu kılavuzda, son derece doymuş bir pazarda paranızın karşılığını en iyi şekilde sunan modelleri size sunmak için temel bilgilere bağlı kaldık.

Yuvarlanabilir telefonlar, el cihazlarına harcayabileceğiniz şeyler açısından çıtayı yükseltecektir. Akıllı telefonlar zaten hiçbir şekilde büyük bir değişim değil; bu nedenle, yalnızca fiyatlandırma konusunda spekülasyon yapabiliriz. Samsung'un katlanabilir telefonlarıGalaxy Z Katlama 3selefinin tahminlerine göre 1.999 $ / 1.799 £ / 2.999 AU $'dan başlaması bekleniyor; bu nedenle, önyükleme için en son teknolojiyi sunan yuvarlanabilir cihazlar muhtemelen daha da ağır bir fiyat etiketi ile gelecek.

Her iki durumda da, Xiaomi patenti, birçok teknoloji sektöründeki Covid-19 bodur büyümesine rağmen telefon geliştiricilerinin yeni yenilikleri benimsemeye devam ettiğini gösteriyor. Ekran planları kağıt üzerinde dikkat çekicidir, ancak çoğu zaman, yüksek yenilikler için temel işlevleri takas ettikleri için geliştiricileri sıcak suya indirebilir.

Bununla birlikte, Xiaomi'nin tasarımını bir tutam tuzla almanız tavsiye edilir; bükülebilir ekranlara sahip bu cihazların olası dezavantajlarına dikkat edin; dahası, temel uzun ömür sunmayan bir şeye para harcamadan önce bu tür yeni tasarımların sağlamlığını düşünün.

Kaynak:Android Yetkilisi