Close
  • Ana
  • /
  • Fitness
  • /
  • Evet, sıcakta egzersiz yapabilir veya koşabilirsiniz: işte bunu güvenli bir şekilde nasıl yapacağınız

Evet, sıcakta egzersiz yapabilir veya koşabilirsiniz: işte bunu güvenli bir şekilde nasıl yapacağınız

Egzersiz yapmayı seven fit bir bireyseniz, muhtemelen şu anda merak ediyorsunuzdur, sıcakta çalışmalı mıyım? Bir sıcak hava dalgası şu anda Kuzey yarımkürenin geniş bölgelerini ziyaret ediyor - kesinlikle burada, Birleşik Krallık'ta. Sıcak hava, pek çok insanı egzersiz yapmaktan caydıracak, diğerleri ise sıcakta egzersiz yapmanın uygun olup olmadığından ve sıcakta en etkili ve – açıkçası – sağlığınıza herhangi bir ciddi zarar vermeden nasıl egzersiz yapılacağından emin olamayacak.


Birçok insan aslındayararsıcak hava antrenmanlarından, ancak orta ve hatta soğuk havaya göre daha fazla düşünmeniz gerekiyor - sonuçta, bir sürü harika şey var.kış koşu teçhizatıancak şu anda deneyimlediğimiz türden uygun yüksek sıcaklıklar için çok az tasarlanmıştır. Sıcak havalar için önereceğimiz birkaç tanesini topladık:en iyi yaz koşu teçhizatı.

Koşuya veya başka bir yere gitmeden önceaçık hava egzersiziBunaltıcı güneşte aşağıdaki ipuçlarını ve püf noktalarını okuduğunuzdan emin olun.

Sıcakta egzersiz yapmanın faydaları

Şaşırtıcı gelebilir ama dikkatli olduğunuz sürece, sıcak havalarda yapılan antrenmanların bazı faydaları vardır. Örneğin, vücudunuzun sıcaklığı düşük tutmak için daha fazla çalışması gerektiğinden, ısıda daha fazla kalori yakarsınız. Soğuk hava antrenmanlarına benzer, ancak bu durumda vücudunuz sizi ısıtmak için çok çalışır.

Sıcakta egzersiz yapmak da iklimlendirmeye yardımcı olabilir. Biraz direnç antrenmanına benziyor: Sıcakta antrenman yaparsanız, daha hafif sıcaklık antrenmanları daha az zorlayıcı hissedecektir.


Benzer şekilde, hafif egzersizler de tolerans seviyelerini artırabilir: konfor alanınızın dışına çıkarak ve sıcakta egzersiz yaparak, doğal olarak vücudunuzun egzersizleri tolere ettiği sınırları zorlarsınız. Sıcaklık düştüğünde bu işe yarayabilir -paramparça etmekbu hafif sıcaklık egzersizleri.

  • Efsanevi Olimpiyat Altın şampiyonu Daley Thompson ile röportaj: 'Yılda 350 gün, günde 5-7 saat antrenman yapardım'

Sıcakta nasıl antrenman yapılır ve neden sıcakta antrenman yapmalısınız: köprüde hamle yapan kişi


(İmaj kredisi: Getty Images)

Sıcakta atletik performansı en üst düzeye çıkarmak için yapmanız gerekenler

Muhtemelen söylemeye gerek yok ama buna ekstra dikkat etmeniz gerekecek.hidrasyon. Bu, özellikle sıcakta bolca terleme eğilimindeyseniz, antrenmandan önce, sırasında ve sonrasında yeterince sıvı içmek anlamına gelir. Dehidrasyon, uzun vadede sağlığa zararlı olabilecek kalp atış hızını artırabilir.

'Daha kısa egzersizler için, 120 ila 180 mg sodyum içeren 16 onsluk bir şişe su getirin ve terlediğinizde kaybedilen ve sıcakta egzersiz yaparken çokça yaptığınız önemli tuzların yerine konmasına yardımcı olmak için her 10 dakikada bir yudumlayın' , diyor PT ve Pazarlama Müdürü Catherine McLaughlinBLK KUTUSU.


dikkate almalısınön soğutmaAntrenmanlarınıza başlamadan önce kendinizi göre2013 araştırma makalesiStrength and Conditioning Journal'da yayınlanan 'Vücut soğutması net performans faydaları gösterdi. Arngrïmsson ve ark. ısıtmalı bir bölmede (32°C, %50 bağıl nem) bir soğutma yeleği ile ön soğutmadan sonra 5 km'lik bir koşu sırasında koşu performansında bir artış olduğunu gösterdi.'

Hidrasyon ortadan kalktığında, bazılarına bakmanın zamanı geldi.vitesseçenekler. İster koşucu ister HIIT antrenmanı yapan biri olun, iyi havalandırılan ve ideal olarak ter emici özelliklere sahip olan giysi ve ayakkabı seçeneklerini seçmek önemlidir.

'Giyim, güneşin zararlı (UV) ışınlarına karşı ilk savunma hattımızdır ve bu radyasyonun çoğunu emerek veya engelleyerek bizi korur' diyor Catherine, 'İçeride serin kalmanız için hafif kumaştan ve pamuk karışımlarından yapılmış giysiler giymek en iyisidir. sıcaklık. Ne kadar çok teninizi kaplarsanız o kadar iyi - uzun taytlar şortlardan daha fazla koruma sağlar ve uzun kollu, yakalı üstler bir tişörtten daha fazla teni kaplar.'

İlham almak için Pingtwitter'lere göz atınen iyi koşu ayakkabıları,en iyi egzersiz ayakkabıları,en iyi koşu üstleriveen iyi koşu şortukılavuzlar.


Sıcakta nasıl antrenman yapılır ve neden sıcakta antrenman yapmalısınız: başının üzerinde bir havluyla koşu bandında yatan kişi

(İmaj kredisi: Getty Images)

Sıcaklık çoğu insan için ana endişe olabilir, ancak yükseknembizi yüksek sıcaklıklar kadar, hatta belki daha fazla etkiler. Nem seviyeleri yüksek olduğunda, nefes almak zorlaşır ve bu da vücudu soğutmayı çok zorlaştırır. Dışarı çıkmadan önce hava durumunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Hava durumunu önceden kontrol etmekten bahsetmişken: tavsiye ederdikilerisini planlamaksıcakta egzersiz yaparken. Bu, antrenmanı zamanlamak için değil, aynı zamanda takviye ve hidrasyon için de geçerlidir.

Ve son olarak, ayrıca düşünmek isteyebilirsinizkapalı alanda çalışmak, özellikle güneş varken. Perdeleri kapatarak vefanveyataşınabilir klimaünite açıkken, antrenmanları bir şeyi yapmaya çalışmaktan daha katlanılabilir hale getirebilir.yorucu jimnastik antrenmanıparkta.

Sıcakta egzersiz yaparken yapılması gerekenler

İlk olarak, özellikle kalın saçlarla aşırı kutsanmış değilseniz, bir şapka takın. İkincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü güneş kremi kullanın. Ve açıkçası, hafif egzersiz kıyafetleri giyin. Umarım hava 30ºC/90ºF olduğunda kalın bir eşofman giymemenizi ve kışlık kışlık giymemenizi söylemenize gerek yoktur ama bu günlerde asla çok dikkatli olamazsınız.

Sıcakta egzersiz yaparken kaçınılması gerekenler

Bununla birlikte, sıcak hava antrenmanları tamamen şeftali ve krema değildir ve sıcakta antrenman planlarken yapmaktan kaçınmanız gereken birkaç şey vardır.

12.00-3.00 saatleri arasında dışarı çıkmaktan kaçının.çünkü o zaman güneşin en güçlü olduğu zamandır. Sadece kişiyi daha fazla rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda öğlen saatlerinde dışarı çıkarak sıcak çarpması ve hatta cilt kanseri gibi riskler de alırsınız. Bunu riske atmanın bir anlamı yok.

Bunun yerine sabah erken saatlerde egzersiz yapmayı deneyin; iştekilo vermek için egzersiz yapmak için en iyi zamanneyse, BİLİM'e göre.

isteyebilirsinizilerlemeye değil bakıma odaklanınhava sıcakken. denemeye ve yenmeye gerek yokcan sıkıntısıOlduğu gibi nefes alamadığınızda PR. Aynı şey koşmak ve bisiklete binmek için de geçerli. Vücudunuz sizi serin tutmak için daha fazla enerji kullandığından, antrenmanınızda büyük kilometre taşlarına ulaşmaya çalışmak için koşullar idealden daha azdır. Eğitiminiz ve sağlığınız konusunda dikkatli olmak en iyisidir.

Günün en iyi koşu ayakkabısı indirimleri adidas 4DFWD Erkek Koşu Ayakkabısı... Adidas 4DFWD Amazon £196.62 GörüntüleTüm fiyatları görNIKE ZoomX Invincible Erkek... Nike ZoomX Invincible Run Flyknit Amazon £106,66 GörünümTüm fiyatları görSaucony S-Kinvara 12 Ayakkabı... Saucony Kinvara 12 Amazon £44,99 GörüntüleTüm fiyatları görBrooks Kadın Hyperion Tempo... Brooks Hyperion Tempo Amazon £ 59,99 GörüntüleTüm fiyatları görHOKA ONE One W Mach 4 Mavi... Hoka One One Mach 4 Amazon £122,94 GörüntüleTüm fiyatları görNew Balance Erkek 1080v10... New Balance Fresh Foam 1080v11 Amazon £96.98 GörüntüleTüm fiyatları göradidas Erkek SL20 Koşu... Adidas SL20 Amazon £54,71 GörünümTüm fiyatları görZırh Altında Akış Velociti... Zırh Altında Akış Velociti Rüzgar Amazon £ 104 GörünümTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Nike Air Zoom Pegasus 37,... Nike Air Zoom Pegasus 37 Amazon £119.99 £85.65 GörüntüleTüm fiyatları görASICS Metaracer 01 Koşu ... ASICS Metaracer Amazon £ 135,05 GörüntüleTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi Dambıl fırsatları 61 Amazon müşteri yorumu ☆☆☆☆☆ Mirafit 2kg Altıgen Dambıl Seti... Mirafit £7,95 Görünüm DTX Fitness Soft Touch... Amazon £7,99 GörüntüleAltıgen Dambıl 2.5kg Decathlon Türkiye £ 9.99 Görünüm MuscleSquad 32.5kg Ayarlanabilir... MuscleSquad Sınırlı 200 £ GörünümDaha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi Kettlebell fırsatları 155 Amazon müşteri yorumu ☆☆☆☆☆Kettlebell 6kg Decathlon Türkiye 19,99 £ GörünümYork Fitness 2, 3 ve 4 kg... Amazon Prime 27,99 £ Mirafit Soft Touch Dökme Demir'i Görüntüle... Amazon 39,99 £ Kettlebell 6kg Selfridges'i Görüntüle 50 £ Daha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz